‘Adana merkezli deprem’ tedirginliği kıvrak el, evlerine dönemiyor

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerden kestirmece 1 hafta sonradan evlerine dönmeye başlayan Adanalılar, 20 Şubat’taki Hatay merkezli 2 depremin arkası sıra yeniden toplanma alanlarında geceledi. Uzmanların ‘Adana merkezli sarsıntı’ uyarılarıyla tedirginliğe kapılan ahali, evlerine dönmekte çekinti ediyor.

Kahramanmaraş merkezli, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin etkilediği kentlerden Adana’da kesim halkı içtima alanlarında, otağ kentlerde gecelemeye başladı. Kentte tahminî 1 hafta bilahare birçok güç evlerine köylü döndü. Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde 20 Şubat’ta meydana gelen depremlerin arkası sıra gene bire bir korkuyu zihayat kesim halkı evlerinden çıkıp yine kavuşum alanlarında gecelemeye başladı. Uzmanların, ‘Adana merkezli sarsıntı’ uyarılarının peşi sıra tedirginliği mütezayit çoğu yaşama, evlerine dönmekten korkuyor. Bir Nice Adanalı ise belde kentlerden Sazak başta kalkmak amacıyla yayla ve yazlık bölgelere gittiğinden kentte hele ana yol ve sokaklardaki sessizlik ilgi çekiyor.

‘BU PSİKOLOJİYLE EVİME DÖNEMEM’6 Şubat’taki depremlerin ardından form Çukurova ilçesinde fuar alanına sığındıklarını, 16 Şubat’ta ise eve döndüklerini tamlayan Asiye Adıyaman, “Eve dönmüştük amma Hatay depremi olunca anlayışsız buraya geldik. Bu uzanım bizi haddinden fazla zehir etkiledi. Psikolojik adına tükenik durumdayız. Bir çıkmazın içerisinde hissediyoruz. Evimize gidemiyoruz. Kaygılarımız sırtımızda insan bir angarya oldu. Evimde hasar yok ama bu psikolojiyle evime dönemem” diye konuştu.’DÜŞÜNDÜKÇE TANSİYONUM YÜKSELİYOR’Fuar alanında annesiyle geceleyen Çokşükür Karataş ise deprem korkusundan psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, “Son depremde yine evden kaçtık. Adana’da 28’inde sarsıntı olacak söylentileri var. Düşündükçe tansiyonum yükseliyor” dedi.Evlerine okşamak istediklerini ancak huzursuz olduklarını dile getiren Baran Aktürk ise olabilecek bir farklı depreme, evlerinin dayanıp dayanmayacağı üstüne tehlikesiz olamadıklarını belirtti.

Share: