Uşak’ta üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı

Karahallı ilçesinde Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında 30 üreticiye yüzdelik 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı.

Karahallı Kaymakamlığı’nda düzenlenen döl tevzi törenine, Uşak Valisi Turan Ergün, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Nihat Ağan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ertan Bahadır, İl Umumi Divan Başkanı Nuri Demir, Karahallı Kaymakamı Melih Ebebulguru ve Karahallı Belediye Başkanı Ali Topçu da katıldı.

Etkinlikte mütekellim Ergün, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın projeleriyle kanola ekiminin büyüklük genelinde desteklenerek yaygınlaştırıldığını söyledi.

Kanola ekimini yaygınlaştıran iller ortada Yardımcı’ın da olduğunu belirten Ergün, bu kapsamda 1900 dekar alanın bu yıl 2500 dekara büyüklüğünde artırılmasını hedeflediklerini aktardı.

Ergün, kanola tohumunun kullanılmayan tamlık arazilere ekilebilir olduğunu ve bunun aynı üstünlük olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

” ‘Ekilmeyen meydan kalmasın’ diyerek yola çıktık. Bilcümle çiftçimiz, ekmek talip araziyi anyon. Bu almaşık tarım, kanola kabilinden çörekotu gibi. Onların Ulubey’de hasadına üstelik katıldık. İnşallah kanolanın hasadına birlikte burada katılırız.”

Karahallı ilçesinde 30 üreticiye, Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan “Kanola (Kolza) Üretiminin Artırılması Projesi” ile yüzdelik 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı.

Ergün, törenin peşi sıra ilçe ziyaretleri kapsamında Karahallı Kerem Hastanesi ve Kombinasyon Sanayi Sitesi’nde, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu (TKDK) yoluyla yüzde 55 atıfet desteği sağlanan dokuma fabrikasını birlikte ziyaret etti.Share: