Tedavisi amacıyla taşındığı Malatya’da depremi yaşayan depremzede o anları anlattı

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yaşayan ancak tedavisi amacıyla 6 ay geçmiş Malatya’ya taşınan diyaliz hastası Vedat Akgün (43), zelzele gecesi yaşadıklarını anlattı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 balaban yer sarsıntısı 10 ilde yıkıma bozukluk oldu. Depremde binlerce insanın hayatını kaybetti ve yaralandı. Depremde yaralan birçok vatandaş, kasaba illerdeki hastanelere gönderilerek otama altına alınmaya başladı. Daha evvel Bingöl’üstelik işlek ancak sürekli diyaliz tedavisi amacıyla gittiği Malatya’ya 6 ay önce ağız ağıza taşınan 6 çocuk babası Vedat Akgün, Battalgazi bölgesindeki Ziya Apartmanı’nda depreme yakalandı. Deprem sırasında ayaklık kemiğini afet ve evden çocukları vasıtasıyla çıkartılan Akgün, kaldırıldığı hastanede bu defa ikinci depreme yakalandı. Ardından Bingöl Mehabet Hastanesine gönderme edilen ve faaliyetler olan Akgün, yaşadığı o anları anlattı.

Deprem çabucak çocuklarının yanına koşarken, sarsıntının etkisiyle ilk duvara arkası sıra da kalorifer peteğine çarparak kural kemiğini kırdığını dile getiren Akgün, “Diyaliz hastasıyım, 6 kamer önce ağız ağıza Malatya’ya taşındım. O şeb bir uyandım deprem oluyor. Köle yataktan kalktım, eşimi bile kaldırdım. Koridorda çocukları çıkarırken o sarsıntıda, depremin en kırıcı takkadak duvara çaptım. Arkamda üstelik radyatör vardı ve çarptım, giz üstü düştüm, kalçamı kırdım. 6 hayat vardık evde. Eşim ve yer iri oğlum kendi imkanlarıyla battaniye ile beni hariç çıkardılar” dedi.

“Hastanede 7.6 şiddetindeki ikinci depreme yakalandı”

Otama amacıyla hastaneye kaldırılan Akgün, ikinci depreme birlikte hastanede yakalandığını belirterek, “Sonradan beni hastaneye kaldırdılar. Operasyon olacaksın, kemiğin şikeste dediler. Beni hastanede 7’inci katta yatırdılar, çocuklarım da dışarda arabadaydı. Bana dediler önünde beş altı can var, seni faaliyetler edeceğiz. Kamu kânunuevvel bana gelirken ikinci tıpkısı yer sarsıntısı oldu. Sayrılarevi üstümüze geliyor zannettim. Iklimleme Cihazı kapakları üzerime düştü. Oğlum ve bacanağım ikisi alay malay beni sırtladı ve hararet merdiveninden dışarı çıkardılar. Bilcümle insanlar herkes hariç kaçtı. Cenabıhak razı olsun burada beni faaliyetler ettiler. Şuan durumum gayet ongun. Ameliyatım birlikte başarılı geçti. Mızrap erimesi var, etibba bundan kıran rehavet tür diyor. Ego 43 yaşındayım, böyle ayrımsız hareket görmedim. Çoğu depremi dışarda yaşadım, evde yaşadım amma çok iri bire bir felaketti. Tanrı Türkiye’ye ve parçalanmamış insanlara yardım etsin. Kül Müslümanlara Cenabıhak müzaheret etsin” diyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: