Depremde vatandaşlara barınak olan halı sahada çocuklara psikososyal destek veriliyor

BAĞIMSIZ ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde halı vadi işleten Karakuş ailesi, depremin geçmiş günlerinde afetzedeleri ağırladıkları hisse senedi yerlerini şimdi bile çocuklara psikososyal bindi hizmeti verilmesi için tahsis etti.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen ilçede zinde aile, yıkımın yaşandığı 6 Şubat sabahı Yenikent Mahallesi’ndeki işletmenin salonunu depremzedelere açtı.

Daha bilahare Tokat Valiliğince çocuklara depremin izlerini sohbet etmek amacıyla gönderilen Tokat Psikososyal Destek Merkezi ekibinin yer aradığını öğrenen sülale, bu kere bile halı sahayı bu bakım için tahsis etti.

Sahanın aynı kısmında ayak topu oynayan ve çeşitli sportif faaliyetlere katılan kollar, kurulan çadırda birlikte sanatsal ve zeka geliştirici etkinliklerle buluşuyor. kimi vakit merkezi mülakat eden Karakuş ailesi, çocuklarla oyunlar oynuyor.

Çocukların mutluluğu aileyi sevindiriyor

İşletme sahibi 61 yaşındaki Şükrü Karakuş, AA muhabirine, halı sahalarının çocuklara hizmet vermesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Büyüdüklerinde seçme birinin değişik mesleklere eş olacağını rapor eten Karakuş, hakeza afetlerde, pres zamanlarda dayanışmanın önemli olduğunu vurguladı.

“Zaman dayanışma, angajman ve kardeşlik günü. Burada çocuklarımızın yer sarsıntısı psikolojisinden kurtulması amacıyla değişik aktiviteler yapılıyor. Öğretmenlerimiz eğitimler veriyor.” ifadelerini kullanan Karakuş, Tokat’tan gelen ekiplere katkılarından âlem teşekkür etti.

Karakuş’un eşi 57 yaşındaki Bediha Karakuş dahi afetin önce günü kar yağdığını ve havanın çokça itici olduğunu belirtti.

Depremzedeleri sahanın salonunda ağırladıklarını anlatan Karakuş, “Yollar açılıp, havalar düzelince bütün yakınlarına, gideceği yerlere gitti. Zaman bile insanlar başka yerlerden geldi, bize arkalama ettiler.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftin çocukları Serdar Karakuş de halı sahayı tahsis ederek, düzenlenen etkinliklerle çocukların depremin etkisinden uzaklaşmasına dil olduklarını anlatarak, “Baziçe oynuyorlar, eğleniyorlar. Güzelce ahit geçiriyorlar.” dedi.

Share: