Türkiye son 22 yılın arz bağan karı yağışını aldı

Türkiye genelinde geçen kamer yağışlar, normaline göre yüzdelik 52 azalarak, akıbet 22 yılın en bağan seviyesinde kaldı.

AA muhabirinin Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğünün 2023 Familya Kocaoğlan Alansal Yağış Raporu verilerinden derlediği bilgilere bakarak, 1991-2020 dönemini kapsayan aile kocaoğlan yağmur ortalaması metrekareye 69,8 kilogram namına gerçekleşti.

Metrekare başına geçen yıl ocakta 87,3 kilogram olan yağış miktarı, güzeşte ay 33,2 kilogramda kalarak, akıbet 22 yılın yeryüzü bağan seviyesini gördü. Türkiye geneli eş yağışları, normalin ve güzeşte yılki familya ayı miktarının altında kaydedildi. Yağışlar, aile ayı normaline bakarak yüzdelik 52, güzeşte sene sülale yağışlarına göre yüzde 62 azaldı.

Bölge geneli yağışlar ise normal seviyelerin altında görüldü. Arz aşkın tenakus, yüzde 74 ile Güneydoğu Rum Bölgesi’nde kaydedildi. Yağışlar, Çanakkale- Antalya hattının batısında normallerin az buçuk üzerinde görülürken, doğusunda ise azaldı. Azalma oranı Kars, Ardahan, Erzurum çevreleri, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve güneyi, Doğu Rum’nun kuzeydoğusu ile Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80’in konusunda çıktı.

Karı ayında arz çok yağış metrekareye 145 kilogramla Antalya, bildirme az yağış 4,7 kilogramla Kars’a düştü. Normallerine göre yağışlarda yeryüzü çok tenakus yüzde 87 ile Çankırı, yeryüzü fazla artma ise yüzde 31 ile Burdur’birlikte kaydedildi.

Yağışlı dönüş sayısı 7,3 oldu

Yağışlı periyot sayısı 1991-2020 ortalamasında 11,7 dolaşma yerine hesaplanırken, güzeşte kamer Türkiye genelinde ortalama 7,3 gün kendisine gerçekleşti.

Yağışlı dolaşma sayıları, İç Anadolu ve Maşrık Anadolu’nun doğusu ile Mardin, Şırnak, Batman çevrelerinde 3 zaman ve altında, Şanlıurfa, Samsun, Antalya, Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa çevreleri ile Marmara Bölgesi’nin yıldız kesimlerinde 10-15 bölüm aralığında görüldü.

Ocakta yurdun bir nice kesiminde kuraklık nazik seviyelere ulaştı

Türkiye’de ocakta yağışların azalmasıyla yağışsızlık bile belirtik arkaç geldi.

Üçer mahiye dönemler halinde elde edilen meteorolojik susuzluk analizlerine göre, “yabansı yağışsızlık” şeklinde tanımlanan müstakbel düzey kuraklığın etkisini gösterdiği iller şöyle sıralandı:

” Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir’in kıran kesimleri, İstanbul, Yalova ve Kocaeli kıyıları, Düzce, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ile Isparta çevreleri, Ankara’nın doğusu, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Çankırı, Konya, Karaman, Rize çevreleri ile Bayburt ve Erzincan’ın doğusu, Kars, Muş, Bitlis ve Siirt, Van’ın doğusu, Mersin kıyıları ile Osmaniye’nin iç kesimleri.”

Share: