741. Hayme Ana’yı Anma ve Kafile Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “celal asıl” yerine mezkûr “Hayme Ana” kabri başında anıldı.

741. Hayme Ana’yı Anma ve Kafile Şenlikleri Kütahya’birlikte yapıldı.

Kütahya Valisi Şanlı Polat, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Saylav Sadir Durmaz ile gayrı protokol mensupları, Domaniç ilçesine ilişkin Çarşamba köyündeki Hayme Anne’nın türbesini ülfet edip yakarış etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Ana’yı andıklarını ve aynı zamanda Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan evvel Türk kadının Hayme Temel olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Esas, Konya- Karaman’birlikte Zübeyde Kadın, Kütahya’dahi Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’de Şerife Abla, Erzurum’üstelik Valide Hatun, Malatya’üstelik Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bent Sezen, Çorum’dahi Aybüke Öğretmen, Diyarbakır’birlikte yavru nöbeti tutan külhanbeyi analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Hayme Ana’nın, bir zamanda devletin bekası namına verilen emeğin yeryüzü heybetli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Asıl’nın, döneminde devletin bekası yerine mürtefi uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Ana mücadele vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek kabil olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve asaletli gönlü, kadınlarımıza ilham olmuş, asırlar sonradan dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan benzeri ufuktur o, inanç ile idealini var fail, inanç ile tarihi bayındır eden bir kadim şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde simgesel göç yürüyüşünün yanı sıra Türk islam gizemciliği musikisi konseri, süvari okçuluk ve halk oyunu gösterilerine kayran verildi.

Programa, DOĞRU Tümen Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Dokunaklı Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ulu Fazıl Kasap ve sair protokol üyeleriyle çokça sayıda vatandaş katıldı.Share: