Tıpkısı asrı deviren asker arkadaşları, 70 sene sonraları hırslı giderdi

Sakarya’nın Karasu ilçesinde, 100 yaşına giren 3 er arkadaşı, kestirmece 70 sene sonraları buluşarak anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadı.

Kimliklerinde 1929 yazan ancak 1920 doğumlu olan 3 er arkadaşı, Özgürlük ve İhsaniye mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde tahminî 70 sene sonradan yeniden aynı araya geldi.

Hasret gideren ve anılarını tazeleyen asker arkadaşları, “Ölmeden evvel görüştük evet bu bize kâfi.” diyerek his kırcı anlar yaşadı.

Buluşmaya önderlik eden İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Yürekten, Hakkı Adic amca ile kahvehanede otururken asırlık çınarları benzeri araya getirmeyi istediklerini belirterek, “Hürriyet Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk.” dedi.

Özgürlük Mahallesi Muhtarı Topluluk Özkan üstelik 100 almanak varlık süren asker arkadaşlarını buluşturmanın çok sunturlu tıpkı ihtisas olduğunu dile getirdi.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, 1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındıklarını, 10 ay sonraları dahi Ankara’ya gönderildiklerini anlattı.

Birlikte 1952 yılında sedye aldıklarını aktaran Manav, “Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi çokça severdik, telefonla görüşürdük zaman zaman. Buluşmaktan çok mutlu olduk.” dedi.

Hakkı Adic ise “Temas dönme leşker arkadaşlarımı sayıyordum. ‘Acaba sıhhatli mı, öldüler mi?’ diye nikbet ediyordum. Bütünü öldü, iki emanet kalmıştı. Görünce çok mutlu oldum.” ifadesini kullandı.

Buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mevlüt Elkoca bile “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, tıpkı henüz görüşemedik. Çokça özlemişim onları. İlk özellikle hatırlayamadım, sonraları tanıdım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: