Eflani “asude site” olma amacında ilerliyor

Karabük’ün tarihi ve saf güzelliklere eş Eflani ilçesinin “asude şehir” unvanına kavuşturulması üzere başlatılan çalışmalar sürüyor.

Eflani Belediyesince, göletleri, yaylaları, kaya mezarları, tarihi camileri ve ormanlarıyla dikkati calip ilçenin “rahat şehir” unvanına sahip olması amacıyla Türkiye’nin Cittaslow başkenti olarak akseptans edilen Seferihisar Belediyesine 2019 yılında başvuru yapıldı.

İncelemeler neticesinde eksikliklerin tamamlanması amacıyla icraat sürerken, elde edilecek unvanla 19’uncu “asude kent” olacak Eflani’nin turizme katkı sağlaması hedefleniyor.

Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, AA muhabirine, müracaat neticesinde en üst kendilerinden çekicilik kalitesinin ölçümüyle ilişkin talepte bulunulduğunu belirterek, “Tığ üstelik Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan miftah arzu ettik. Bakanlığımız yoluyla komütatör tahsis edildi. Taşhan’ın önünde tahminî 1 kamer ölçüm yapacak, çekicilik kalitesini raporlayacak.” dedi.

“Arz haddinden fazla turizme katkısı olacak”

Alınan raporu, dosyaya konması amacıyla Seferihisar Belediyesine doğrulama edeceklerini belirten Ertuğrul, “Türkiye’üstelik 18 ilçe ‘sakin kent’ üyesi. Bundan ahir aşamada belediye yönetimi yerine Seferihisar’a gideceğiz. Burada neler yapılmış durumunda tetkik yaparak eksiklerimizi gidereceğiz. İnşallah biz bile 19’uncu örgen olarak ‘rahat site’ unvanımızı alacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Ertuğrul, Eflani’nin maruf benzeri ilçe olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Asude site unvanını alınca dışarıdan misafirlerimiz ati. İnşallah ilçemizde bacasız uran başlamış olacak, beraberinde başka yatırımları de getirecek. Artık bilcümle dünyada insanların şikayeti, acul yaşamaktan. Hayatın hızlı akmasından, kalabalıktan ve gürültüden… Tığ hem bunlardan affedilmiş olan sakin ortamı yakalamış olacağız hem dahi dışarıdan bu ortamı hasretli insanları mihman edeceğiz. Sunu çok turizme katkısı olacak.”Share: