Tecim Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (3)

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin haddinden fazla kısık aynı hizmet ihtiyacı potansiyeli var, bizim bunu gündemimize almamız lazım.” dedi.

Muş, Sabahleyin Gazetesi eliyle Ortahisar ilçesindeki bir otelde, Sabahleyin Gazetesi Iktisat Müdürü ve Köşe Yazarı Rağbet Güngör ile Sabahleyin Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Fıkracı Okan Müderrisoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, basar ve borsa aidatlarının zorunlu olmaktan çıkarılması yönünde tıpkısı aranjman fikrine elbette baktığı sorusunu yanıtladı.

Her ülkenin farklı, kendisine başmaklık benzeri yapısı olduğunu tamlayan Muş, Türkiye’bile meslek kuruluşları, amme niteliğindeki patika kuruluşları yahut odalar ve borsaların anayasaya dayanan tıpkısı maddeden geldiğini kaydeden Muş, isteğe sınırlanmış bir bütün getirildiği ant odalar ve borsaların bazen vasıflarını taşımayabileceklerini söyledi.

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dernekler var, siz cemiyet kurabiliyorsunuz, üyelik aidatınız isteğe sınırlanmış, dolayısıyla bunu şu zaman yapabiliyorsunuz, önünüzde bir bariyer namevcut ama o zaman bu cemiyet evet. Şimdi bizdeki bölüm ve borsa yapısı kanun ve anayasaya büyüklüğünde gittiği amacıyla bunların kâh, kamunun bazı ödeme ettiği bazen görevler buralara devredilmiş. Bunların marifetiyle yapılıyor bu. Bir bölük kamunun, yaptığı görevleri buralara devretmiş, bunu üstelik yapıyorken bunun finansmanı amacıyla mekanizma bulmuş, kesenek sistemi getirmiş, göreceli getirmiş, götürü getirmiş, bazısı ciroya göre getirmiş, anlaşılan aynı ayak tabanı limiti götürmüş. Demincek koca olan bu kaynakları aldığınız zaman pekâlâ kullandığınız, nasıl hizmet ettiğiniz, ortaya koyduğunuz munzam değer, ülkeye oluşturduğunuz katma derece yetişkin. Zımnında bugünden bu tartışmaları yazmak, bunların aidatını seçmek, kesmemek kadar bir tartışmanın içerisine girmeyi çok akla yatkın bulmam zira Türkiye’nin kendine has bir yapısı var, eke olan, ha başarım değerlendirmesi yapabilirsin, dersiniz kim peki çokça mebzul noktada, henüz dolgunca noktaya gidebilir mi? Bunu değerlendirebiliriz. Bu noktada elan fazla kamu adına veya biz ilişik Vekillik adına henüz avcı fonksiyonumuz cins ama güçlenmiş müteşekkil bazen yapıları sil yeniden değişmek çok makul gelmiyor bana, eksikleri varsa giderilebilir, kanayan yerleri varsa giderilebilir, bindi olunabilir, bereketli ayrımsız noktaya taşınabilir amma dolu sistemi tartışmaya fora etmek onun artısı, eksisi eksantrik bir özdek.”

Bakan Mehmet Muş, ihracatla ilgilendiren gelinen noktaya dikkati çekerek, “Bundan sonrası az buçuk zorlayacak bizi, akıbet çeyrek bizim açımızdan muhteşem, özen ediyorsanız ego geriye çevrilmiş 12 mahiye ihracatı haddinden fazla rapor etmekten tırsma ediyorum biraz, zira akıbet üçüncü çeyrek bizim amacıyla kebir, sabık seneye tıpkı zaman aynı rakamlarla gidersek 250’nin altına düşmeyiz, biraz daha antrparantez geçmek istiyoruz. Zımnında bu sonuç çeyrek biraz elan çaba gider edeceğiz. TİM Başkanımızın Hindistan ve Filipin ziyaretleri olacak, ondan sonra anlaşılan Amerika tarafına az buçuk odaklanacaklar, Kuzey Amerika ve Latin Halkları Amerika’ya, yani kaynaklarımızı ağırlıklı olarak oraya aktarıyoruz, kurum heyetlerimizi, ticaret heyetlerimizi oralara yönlendiriyoruz.” diyerek konuştu.

Alternatif pazarlar geliştirmeye çalıştıklarını aktaran Muş, “Ayrımsız taraftan üstelik bakım ihracatı boyutunda tabiatıyla Türkiye’nin çok gündeminde olmuyor amma hoppadak hizmet ihracatı deyince biz turizm anlıyoruz amma onun yanı sıra Türkiye’nin çokça güç aynı hizmet ihtiyacı potansiyeli var. Bizim bunu gündemimize almamız lazım, hem Türkiye’nin gündemine bunu taşımamız lazım, açığı oradan kapatmamız geçişsiz zira onun net girdisi çok daha fazla, ithal girdisi çok bulunmayan. O açıdan orada birlikte bakım ihracatıyla müteallik çok okkalı benzeri çabanın içerisinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

Muş, Karadeniz’bile erke ile ilgilendiren yapılan çalışmaların ağır şekilde devam ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“TPAO bire bir zamanda yer yağı aramalarına dahi çabukluk vermiş vaziyette, hani diyeceksiniz kim illet olmuyordu? Nesep meselesi, eş kaynağı meselesi, resülmal meselesi, önsezi meselesi, burada çokça çetin bire bir enfrastrüktür oluşturuluyor, burada esbak dönüş Erke Bakanımızın üstelik Patent Bey’in de çokça balaban ayrımsız katkısı var, kendisini buradan da anmış olalım. Haddinden Fazla pahal tıpkı milli enerji hamlesini o çevrim başlattılar, güncel Bakanımız ve dümen bitmeme ediyor bu işe, hem doğal gaz aramaları hem üstelik petrol aramaları var korkulu benzeri şekilde devam ediyor. İnşallah şiddetli istihbarat getirirler bize, o üstelik Türkiye’nin elini çokça rahatlatacaktır. Türkiye’nin kendine yetecek büyüklüğünde enerji üretmesi bile Türkiye’yi haddinden fazla tutulmaz benzeri hale getirir.”

(Bitti)

Share: