Ticaret Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (2)

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Hele bu rüşvet oranları faziletli olan ürünlerde yaşanan bazı problemler var, araç dışılıklar var. Benzeri taraftan o alanları kayıt altına almaya çalışıyoruz, onunla ilişkin ayrımsız düzenleme üstünde çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Muş, Sabah Gazetesi eliyle Ortahisar ilçesindeki aynı otelde planlı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, Rekabet Kanunu’nda yapılacak değişiklikte muhtemelen tıpkı noktaya geldiklerini söyledi.

Bu strüktürel düzenlemelerin baskı, güç olduğunu ve üzerinde çokça çalışılması gerektiğini rapor eden Muş, “Benzeri noktaya kadar geldik, çabukça bir anda tamamladık diyebilirim. Tığ bu işin ustalık boyutunu çalışıyoruz, elbette nihayetinde YANLIŞSIZ Öğür grubundan milletvekilleri bunu değerlendireceklerdir. Tığ onlara müstelzim desteği vereceğiz amma tığ kişi tarafımızdan teknik aşamayı güllabi kabil tıpkısı durumdayız. Nedeniyle ahir süreçte acul tıpkı şekilde DOĞRU Parti grubuna gideceğiz, onlardan bunu vermesini bekleyeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, düzenlemelerin içeriğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Tığ elektronik tecim alanını düzenledik, bu uyumsuz alanı, imdi muamele yeriyle dayalı olan fakat sayısal tutum, dijitalleşme vakit kaybetmeden aksata yerleri veya e-tecim dediğimiz ‘desise-sat’tan oluşan bire bir düz değil. Bunun içerisinde apayrı platformlar da var. Dijital eksantrik hizmet veren yapılar bile var, dolayısıyla bunlarla ait rekabet hukukunda eskimemiş tanımlamalar, yeni düzenlemeler yapılması gerekiyor. Burada AB’nin yaptığı düzenlemeler var. Avrupa, rakiplik hukukunda ara sıra değişikliklere gitti. Amerika’nın yapmaya çalıştığı ara sıra tadilat var, hangi ölçüde kalburüstü olurlar bilemiyorum. Nedeniyle tığ bu sayısal ekonomiye yönelik rakiplik hukukunu esasta değiştirip güncelliyoruz, yıpranmamış tanımlamalar ekliyoruz. Yalnız elektronik ticaretten oluşmuyor, ilişki yerlerinden oluşmuyor. E-tecim, dijital iktisat, bunun dışında çokça elan şişman bire bir kayran var, o alanın dahi düzenlenmesi gerekiyor. Çıktı ilgi edin reklam dahi konvansiyonel medyadan artık toplumsal medyaya, bambaşka mecralara kaydı. Deminden bu alanla alakalı rekabet hukuku bittabi düzenlenecek, bu alanla alakadar elbette icraat yapılacak, tanımlamalar hangi olacak, yaptırımlar hangi olacak, uygulamalar ne olacak? Bunlar bizim rakiplik hukuku katıksız yerine geleneksele göre planlandığı için, yazıldığı üzere bu bakir alanı tanımlamanız, hukukunuza eklemeniz gerekiyor. Zımnında onu ekleyeceğiz. İsimlerden artım ayrıksı sayısal platformlarda elektrik gösteren mukavim çokça ortaklık var. Bizim zat şirketlerimiz da var. Nedeniyle o hukukun tanımlanması gerekiyor, bakir tanımlamalar konulması gerekiyor. Bizim gördüğümüz sayısal yapılarla dayalı hep acun çokça yetişkin tensikat yapıyor. Zımnında biz tezce serian bitirdik, bizim beklentimiz, bütçeden ilk parlamentodan çıkar diye niteleyerek oranlama ediyorum.”

Mevcut çizi kapılarının kapasitelerini artırdıklarını, altyapıyı güçlendirmeye çalıştıklarını anlatan Muş, şöyle devam etti:

“Bir taraftan Gürcistan’bile yeniden üzerinde çalıştığımız, arkadaşların verdiği bilgiye bakarak yüzdelik 70’e oranda tamamladığımız eskimemiş bire bir kapımız elan var nedeniyle onu devreye alacağız. Benzeri tarafta bahir yolunu kaplamak mefret burada. Ro-Ro’ları eksiltmek balaban. Zımnında bütün alternatifleri değerlendiriyoruz, alelhusus Avrupa’ya bile Ro-Ro’ları artırmaya çalışıyoruz gidişlerde, yani vakit kaybetmeden karaca yolu taşımacılığıyla değil amma deniz yolu ve çipo yolunu de kullanmanın derdindeyiz. Tıpkısı taraftan tabii Avrupa’nın Kapıkule’den bizim Çerkezköy’e büyüklüğünde, daha bilahare de Halkalı’ya büyüklüğünde bağlanacak olan tıpkısı forma var, iki yıl içerisinde o dahi eksiksiz olacak. O, Avrupa’nın raylı sistemine entegre olacak tıpkısı form. Onun olmasıyla beraber Çerkezköy’den daha çok biz trenlerle bu arada nakil imkanına kavuşmuş olacağız. Bu da bizi çok rahatlatacak ama orada ayrımsız, iki seneye gerekseme var. Zımnında Iblağ Bakanlığı bunun konusunda çalışıyor.”

Muş, Ermenistan ile hat kapısı açılmasına ilişik soruya, “Bunların birlikte, bahsettiğiniz Ermenistan meselesinde tabii buradaki siyasal gelişmeler önemli. Orada ortaya çıkma siyasal gelişmelerde Azerbaycan, Ermenistan ilişkileri ve nedeniyle Türkiye’nin çokça duyarsız kalacağı tıpkı şey değil bu. Orada benzeri siyasal uzlaşı olmadan buradan bizim kapıyı açmamız yahut konuşu olarak gâh adımları atmamız haddinden fazla print gözüküyor. Orada anlaşılan uzlaşılar peki, normalleşme sağlanırsa tığ Türkiye tarafında gerekli çalışmaları yaparız, bizim altyapımız buna yarar doğrusu. Çok hızlı tıpkısı şekilde adapte oluruz.” diyerek konuştu.

“Herkesi kurallara uymaya nida ediyorum”

Otomotiv sektörüyle ilişik kamuoyuna mütenevvi istihbarat yansıdığını, bu haberlere bakarak cereyan etmelerinin türlü olmadığını dile getiren Muş, “Onu araştırmamız lazım. Tıpkısı zaman birisi bire bir videoteyp çekmiş. Diyor ki ‘İstanbul Edirne arasında arabalar kilometre beslemek amacıyla gidip geliyorlar.’ Demincek kilometreyi doldurması yetmiyor, tıpkı bile orada müddet var. 6 kocaoğlan beklemesi geçişsiz. Deminden nedeniyle bu üs değil. Bunlar çekiliyor. Nedeniyle mukavim çok madde yayılıyor, tıpkısı birlikte teknolojinin gelişmesinden ekolojik ortam herkesin sosyal medya hesabı var. Buna tıpkısı bakıyorsun, çokça hızlı aynı şekilde bu görüntüler viral oluyor ama gerçekliği anca mi? Gerçekliği öyle değil. Nedeniyle bu gerçekleri bir izlem ediyoruz.” dedi.

Muş, car sitelerine konulan ilanları takip ettiklerine, Bakanlıkta bununla ilgilendiren birim olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsini inceliyoruz ve bütün bu işletmelere biz gittik dahi. Çoğuna birlikte gittik. Nedeniyle bunlar hemen galeriler de buyurmak makul değil, bu ticari faaliyette kâin şirketler. Rent a carlar, aldatma sat fail firmalar. Hep bunlar bu tanımın içerisinde. Yani takkadak galeri eylemek de orada tıpkısı alınganlık oluyor, o esnaf tarafında da. Onlar değil hemen, ayaklık hep için makbul. Bir birlikte şunlar söyleniyor, sizin aracılığınızla onu söylemiş olayım. Şirketin tanımında inşaat üstlenme işleri yazıyor, makine alıp satıyor. ‘Ben ticari faaliyette bulunmuyorum.’ diyor, demin üçten aşkın oldu mu ticari faaliyete giriyor. Nedeniyle kurallara uymadığı zaman sizin aracılığınızla bile kamuoyunu bilgilendirmiş olalım. Sonraları tığ bunları tayin ettiğimiz zaman cezalar ve yaptırımlar birlikte haddinden fazla ağır sıklet. Dolayısıyla herkesi kurallara uymaya nida ediyorum. Biz lazım düzenlemeyi hazırladık. Grubumuzla birlikte konuştuk. Sayın Elitaş’la görüşmemiz oldu. Şu zaman Mustafa Elitaş’ın kendisinden sonuç çalışmaları yürüttüğünü öğrendim. Bire Bir paket hazırlığı var. O paketin içerisine bizim bu tek maddemizi bile ekleyeceğini söyledi. Dolayısıyla parlamento bunu bu hafta verirse, komisyondan geçeceği vesaire falan derseniz, Teşrinievvel 20 üzere menfaat diyerek bekliyorum arz geç. Beklentim o yönde.”

Yapılan ihlallerin ilgili komisyonda değerlendirildiğini belirten Muş, “Bizim amacımız insanlara ukubet tahsis etmek değil. Bunları cezalandırmak değil. Bizim amacımız insanların kurallara akıllıca şekilde ticari faaliyette bulunmasını hatırlamak. Elbette şunu bazıları söyleyebilir, ‘Ya aha elan ceza 200-300 bin liraya çıkmadı. Bunu yapalım.’ falanca buyurmak haddinden fazla doğru değil. Bilfarz biz aldatıcı reklamdan de ceza kesebiliriz. Örneğin onun yaptırımları çokça güç. Yani sizi kayışçı ayrımsız reklam verdiğiniz ahit ve biz onu belirleme ettiğimiz antlaşma oradaki uygulamamız çokça daha anif oluyor. Zımnında kurallı olduğu ant tek kimse talihsiz olmuyor. Sistem mutlu oluyor.” diye konuştu.

Hal Yasası

Bakan Muş, nakız ve savruk yasasıyla ilgilendiren düzenlemenin TBMM’nin gündemine gelip gelmeyeceği ve ne adımların atılabileceğiyle ilişkin istifham konusunda, hallerdeki sunu balaban problemin araç dışılık olduğunu, bununla ilişkin çabalama süresince olduklarını, orayı birlik anlamıyla bire bir araç altına almaları yerinde sistemi haddinden fazla elan niteliksiz strateji ika kabiliyetine kazanmış olacaklarını söyledi.

Perakende sektörüyle ilgili Avrupa Birliği’nin yaptığı değişik düzenlemeler olduğunu kaydeden Muş, bire bir taraftan onları incelediklerini ayrımsız taraftan Türkiye’nin gerçekliklerine da baktıklarını, o gerçekliklere akla yatkın şekilde aranjman yapılması gerektiğine inandıklarını aktardı.

Muş, ara sıra muhalefetten “Tığ kuvvet olursak, bunların hepsini alacağız, kent dışına taşıyacağız.” söylemler olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deminden gerçeklikten kopmamak geçişsiz, onlara tıpkısı güruh tedarik sağlayan iştirak var, o hazırlık sağlayıcı şirkette etkin onlarca insan var, onlardan aksata yapan ayrımsız güruh yurttaş var. Gerçeklikten dayanıksız, ters, ayakları yere basmayan, rasyonel olmayan söylemler, yatırım yapacak insanları dahi korkutur. Bu bire bir zamanda sizin iktisadi namına ortaya koyduğunuz vizyonu üstelik gösterir. Dolayısıyla böyle hesaplıca sıfır, ayakları yere basmayan benzeri şeyin içerisinde olmayacağız. Akla Yatkın olan, kurallı ticareti sağlayıcı ara sıra adımlar atacağız.”

Bütçe takviminin kasımdan itibaren Meclisi kilitlediğini nâkil Muş, “Alt Kurul de bütçeye odaklanıyor, çatlak ayında umumi kuruldan geçiyor, zımnında o yılı kapatmış oluyorsunuz ve anında akabinde bir seçim var. Bu takvim içerisinde tabiatıyla tıpkı şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz, üstünde çalıştığımız bu rakiplik fonu bitmek amacıyla, o çok kocaman bire bir düzenleme. Çokça çok kebir, çünkü bunları bir zamanlar yapmazsanız, zamanlı yapmazsanız sonradan çok geç kalıyorsunuz, bu misil işin ucu kaçmış oluyor. Benzeri yol onu önceliklendireceğiz, onu geçireceğiz.” dedi.

Muş, Bakanlığın kurallı ticaretin yanında çöz ticareti de düzenlediğini belirterek, “Özellikle bu algı oranları erdemli olan ürünlerde yaşanan ara sıra problemler var, taşıt dışılıklar var. Aynı taraftan o alanları araç altına almaya çalışıyoruz, onunla dayalı tıpkı aranjman üstünde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı..

(Sürecek)

Share: