Tecim Bakanı Muş: “Ati Türkiye amacıyla aydınlıktır”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ati Türkiye için aydınlıktır. Gelecekle ilgili Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri temin potansiyeli mevcuttur.” dedi.

Muş, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğince (DKİB) aynı otelde tevhit edilen, “İhracatın Yıldızları Bergüzar Töreni”nde, sabahleyin Trabzon’üstelik eylül kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladığını, şimdiye kadar ki sunu faziletkâr ilkgüz ayı dış satım rakamlarına ulaşıldığını kamuoyu ile paylaştığını anımsattı.

Trabzon’un ihracatına, hoppadak servet ihracatı adına terk etmek gerektiğini belirten Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Sabah Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın da söylediği turizm ve buna ilave olarak hizmet ihracatıyla değerlendirilmesi gereken ayrımsız diyar kendisine karşımıza çıkıyor. Zira sanayinin gelişebilmesi amacıyla hepinizin malumu arazi ya birlikte sanayileşmenin, fabrikaların kurulabileceği, altyapının yapılabileceği coğrafyanın üstelik makul, uygun olması lazım. Trabzon, ateş ve deniz beyninde sıkışmış ve bu yumruk coğrafyada şehirleşme hesabına şişman başarılar ortaya koymuş benzeri site ancak bağımlı burada sanayileşmenin o nazik alanı oluşturmanın maatteessüf mümkünü bulunmayan. Nedeniyle bu koşullar altında üstelik dış satım noktasında Türkiye’de evvel 20’nin içerisinde olması aşağı balaban benzeri başarı.”

Muş, buna ilave yerine, bakım ihracatında ne kabil adımlar atılabileceğini, hangi projeleri ortaya koyabileceklerini değerlendireceklerini anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Takkadak Vekâlet kendisine bizim değil, benzeri zamanda yerel yönetimlerin, bire bir zamanda valiliğin, benzeri zamanda buradaki ihracatçılar birliği ve ticaret sanayi odasının bile konusunda düşen değişik ödevler ve görevler var. Tığ Bakanlık yerine bu konuda bir mücahede başlatacağız. Zımnında ilk resmi kemiksiz tıpkı şekilde görmemiz lazım, o gördüğümüz resme göre yatırımları, projeleri yetiştirmek geçişsiz ve her paydaşa hangi görev ve sıklet düşüyorsa, o paydaşın o görev ve sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle yaparsak şehri gelir kendisine haddinden fazla henüz farklı aynı lige, şehri enfrastrüktür namına haddinden fazla daha ayrımlı aynı yere, şehri uluslararası noktada çok daha ayrımlı bire bir pozisyona yükseltmiş oluruz diyerek düşünüyorum.”

Şehrin yöneticileri ile istimara toplantısı yaptıklarına üstelik dikkati çekici Muş, şunları kaydetti:

“Bu anlamda bugünden tezi namevcut tığ ayrımsız mesai bu anlamda başlatmış olacağız ve bu araştırmanın sonuçlarını ait paydaşlarla da paylaşıp, ona göre yegâne benzeri elden hep o plana uygun şekilde hamle atmaya girişirse bulgu elde edebiliriz diyerek düşünüyorum. Yoksa sistem bildiği şekilde adım atarsa, tıpkısı iş yaparsa hem kaynakların verimli kullanımı noktasında muallel kalıyoruz hem da bizim yaptığımız hareket şehrin ihtiyaç duyduğu tıpkısı molekül mi, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz sorusunu akıllara getiriyor. O açıdan zaman geldiğimiz noktanın haddinden fazla elan acul konusunda çıkma aynı çalışmayı sizlerle birlikte başaracağız.”

Icra Vekili Muş, dünya ekonomisinin el günlerden geçtiğinin altını çizerek, “Gerginlikler çok aşkın dünyada. 3 kamer sonrasını, 2 kamer sonrasını inanın şu dakika dünyada hiç kimesne hesap edemiyor. Emtia fiyatları ne olacak, erke fiyatları ne olacak? Bunlara erişilebilirlik hangi noktada olacak, geri hizmet imkanları ne olacak, politik yerine, dünya siyasetinde hangi gerilimlere dünya aylı kalacak? Bu soruların cevabını şu zaman parçalanmamış namına verebilen yok.” diyerek konuştu.

“Biz Türkiye Cumhuriyeti kendisine bu şartlar altında ihracatımızı artırıyor, bu şerait altında konuşu büyümemizi sağlıyoruz.” ifadesini kullanan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin heybetli dengelerine baktığınız antlaşma yani asıl yetişkin indikatörlerine baktığınız zaman buradaki rakamları Türkiye’nin ongun. Şu dakika dünyanın ve bizim birlikte uğraştığımız yer şanlı maslahat şişkinlik meselesidir. Para Şişkinliği dışındaki rakamlarına baktığınız devir Türkiye’nin, nema rakamlarına, bütçe açığına, borç yüküne, bunun oranlarına, bankacılıktaki rasyolara, sermaye kriterlerine, şirketlerin son dönemdeki bilançolarının şüphesiz düzeldiğine baktığınız antlaşma Türkiye’nin ana indikatörlerinde çok tıpkısı dava yok hatta emsalleriyle karşılaştırma ettiğiniz devir haddinden fazla daha mebzul tıpkı noktada olduğunu ferah ferah rapor edebilirim. Dolayısıyla ati Türkiye üzere aydınlıktır. Gelecekle dayalı Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirme potansiyeli mevcuttur.”

Türkiye tıpkı yolu tercih etmiştir, üreterek döviz getirdiği, mal ve hizmet ihracatı yaparak ülkeye döviz kazandırma yolunu kemiksiz bir şekilde seçmiştir ve bu şekilde Türkiye’nin önünü açmayı, kalkındırmanın formülünü burada ortaya koymuştur. Nedeniyle buradan anlayışsız hamle atılmayacaktır ve tığ üreterek, dış satım yaparak, mal ve hizmet satarak Türkiye’yi kalkındıracağız. Türkiye’nin önümüzdeki hedeflerine ulaşmasını sağlayacağız. Bura sıradan demokrasisi ile hukuk sistemi ile büyüklük yapısıyla haddinden fazla ağırbaşlı aleniyet tekmil etmiş, bunu farklı ayrımlı coğrafyalarda kâin ziyaretlerimizde, farklı ülkelere yaptığımız ülkelerde yaptığımız mukayeselerde çokça henüz mebzul rüyet imkanına cemaat oluyoruz. Bu açıdan inşallah bu sene 250 milyar dolarlık hedefini yakalayacak bu mutluluk ve önümüzdeki yıl birlikte bunun üstüne koyarak ilerlemeye bitmeme edeceğiz. Tekmil ihracatçılarımı ve sanayicilerimizi Türkiye’nin bu mutlu yürüyüşünde göstermiş oldukları yolda almış oldukları görevden dolayı kutlama ediyorum, kutluyorum. Yarınlar bizimdir, Türkiye’nin önü parlaktır, Türkiye’ye güvenin ve yatırımlarınızı buna bakarak yapmaya devam edin.

Share: