TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin grup önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilgilendiren kadro önerileri akseptans edilmedi.

Umumi Kurulda, ruzname dışı konuşmaların arkası sıra siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP’nin “okullarda ayrımsız defa yemeğin çıkması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması” ile ilgilendiren verdiği araştırı önergesinin ön görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ilgili önerisi üstünde alay düzlük CHP İstanbul Mebus Turan Aydoğan, açlığın insancasına tıpkı laf olduğunu, kısır torunlar amacıyla hal üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan bir yoksullukla yüz yüze olduğunu ati süren Aydoğan, “Çocuklar açlıktan baygınlık geçirecek bire bir ortama nasıl feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, çözüm amacıyla alay malay başlangıç yoralım.” dedi.

İYİ Tümen Mersin Ağacı Saylav Zeki Kağan Sıdalı, Cumhuriyet’in sunu büyük kazanımlarından olan “fırsat eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten çokça çocukları vurduğunu anlatım eden Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı açgözlü gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı ahenktar beslenememe durumu, anemi, katmerli sıskalık, enfeksiyon özellikle koyulmak amacıyla birçok hastalığı tetikliyor, kavrama ve kavramada bile güçlükler ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.

HDP Antalya Saylav Eksiksizlik Bülbül ise Türkiye’bile öğrencilerin büyük bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi elverişsiz olan bir çocuğun adaptasyonunun benzer olamayacağını anlatım etti.

YANLIŞSIZ Fırka Bitlis Milletvekili Cemal Taşar birlikte Türkiye’nin, öğrencilere verilen destekler üstüne dünyanın en iyileri arasında kayran aldığını, terbiye talim üzere bilcümle imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları sunma modern imkanlarla donattıklarını, öğüt kitaplarını, havari kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını tamlayan Taşar, “Ev başvurusu eden öğrencilerimizin neredeyse tüm yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz tagaddi yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Herhangi Bir vatandaşımızın çocuğunun genişlik kalifiye eğitim imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin kadro önerisinin birlikte İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ilgili iddialar”; HDP’nin “Güven ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara kalan talebi karşılayamaması ve öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesi” ile ait araştırı önergelerinin ön görüşmelerinin zaman yapılması önerileri da müzakerelerin arkası sıra akseptans edilmedi.

Umumi Kurulda daha bilahare AK Öğür Grubu’nun gündem ve emek saatlerine ilgilendiren önerisi akseptans edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” olarak bildik Basın Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Umumi Kurulda, Esas Mahkemesi ile Zatî Verileri Himaye Kurulunda boşalacak birer üyelik için intihap yapılacak.

Perşembe günü kanun teklifinin görüşmelerine bitmeme edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Genel Kurul, haftalık iş günlerinin dışında cuma namazı haset dahi çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Saylav Yüksek Fazıl Kasap’ın, Efdal Öğrenim Öğrencilerine Burs Itimat Verilmesine İlişkin Kanunda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, direkt Umumi Kurul gündemine alınması önerisi bile kabul edilmedi.

Share: