TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Delege Cinayetinin Günlük Politik Hesaplara Aygıt Edilmesine Müsaade Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Dirlik Sağkan, çarkıt Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Delege’nin öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin çarkıt Başvekil ve Ati Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık kendisine dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ait “Tıpkısı tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonraları açıklık kararla hiçbir esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden fikir çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Katılımcı cinayetinin günlük politik hesaplara cihaz edilmesine cevaz etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Hayat Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Muazzez ile Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Delege davasında mahkemenin sakat Başvekil ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık namına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Elçi’nin eşi avukat Türkan Elçi, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve haddinden fazla sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor ki aynı anlık yapılıyormuş kabil gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan defans makamı dahi aygıt olsun. Oysaki biz bilcümle adil yargılanma hakkını savunduk, zaman dahi bir noktada duruyoruz. Tahir Katılımcı’nin katilleri ortaya çıkartılıp yer alçak cezayı alana kadar birlikte tıpkısı noktada durmaya bitmeme edeceğiz. Bu yargılamanın soruşturma ve kovuşturma aşamalarının esasen sonuna hukuksuzlukla bitmeme ettiğini defaatle misil izah etmeye çalıştık. Fakat mahkemenin aldığı serencam değişmeyen, süreci cümle çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Bire Bir tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonraları vuzuh kararla tek esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden görüş çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Delege cinayetinin günce politik hesaplara cihaz edilmesine izin etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp doğruluk ettiği cezaya çarptırılana büyüklüğünde Diyarbakır Baromuzun birlikte, meslektaşlarımızın yanında olmaya bitmeme edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Muazzez da şahit dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde rey kullanan Diyarbakır 10. Yoğun Ukubet Mahkemesi üyelerini, Tahir Murahhas davasından çekilmeye nida etti.

Share: