Bingöl’de 2022 yılında orman köylerine 3,5 milyon lira destek verildi

Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı içerisinde ORKÖY Projeleri çerçevesinde, 9 orman köyünde eğleşme fail vatandaşlara toplamda 3 milyon 500 bin liralık tutarında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu ve fenni arıcılık cesaret desteği verildiğini söyledi.

Bingöl’üstelik hayvancılığın gelişmesi adına köylerdeki vatandaşlara değişik destekler verildiğini belirten Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı faaliyetlerine ilgilendiren izah yaptı. ORKÖY Projesi çerçevesinde 9 orman köyündeki vatandaşlara destek verildiğini tamlayan Börü, “Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü adına hayvancılığı imar etmek üzere verdiğimiz kredilerde ağırlığı benzin sığırcılığı ve süt koyunculuğuna verdik. Bunun haricinde yaptığımız mera rehabilitasyonları, dam yapımları, gölgelik yapımları, süt sağım makinaları ve hayvan içme suyu sıvat desteklemelerimizle İlimizde hayvancılığın gelişmesi üzere katkı sunmaktayız” dedi.

Bingöl’da arıcılığın gelişmesi noktasında kısık çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Börü, “Bingöl İli üzere arıcılık makro bire bir büro haline gelmiş ve seçkin sabık yıl arıcılık faaliyetleri işleyen birey sayısı, kapçık sayısı ve kovan başına elde edilen bal miktarlarında artışlar gözlemlenmektedir. Bu yönüyle de ocak ekonomisi amacıyla temel veya canip dirimlik kaynağı olarak birlikte üreticilere büyük bir bindi sağlanmaktadır. Gaye Nehri Havzası Iyileştirme Projesi çerçevesinde bugüne büyüklüğünde 764 üreticiye toplamda 7 bin 640 skor salt kovanı dağıtımı yapılmıştır. Arıcılarımıza gelişigüzel sene olduğu kabil bu yılda fenni arıcılık emniyet desteği imkanı sağladık” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: