Şırnak’ta terör mağdurları 15 yıl sonra tapularına kavuştu

ŞIRNAK’ta 18 Ağustos 1992’deki yıldırı olaylarında evleri beis görenler üzere 2007’birlikte TOKİ yoluyla yaptırılıp adalet sahiplerine konfirmasyon edilen evlerin tapuları 15 sene sonradan verildi. Tapu teslim törenine katılan Ilbay Osman Bilgin, 1 yıl içerisinde bu kabil bilcümle sorunların çözüleceğini söyledi.

Şırnak kent merkezinde 18 Ağustos 1992’da yaşanan yıldırı olaylarında evleri zarar gören 77 doğruluk sahibi için 2007 yılında TOKİ yoluyla Vakıfkent Mahallesi’nde basamak yapıldı. Yapımı tamamlanan 77 kat, doğruluk sahiplerine doğrulama edildi. Konutların imal aşamasında ve sonrasında tapu işlemleri gerçekleşmedi.

Şırnak Valiliği Kıyamet ve Evgin Boyut Müdürlüğü’nce yapılan çalışmayla adalet sahiplerinin tapu işlemleri tamamlandı. Tapular, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Kurultay Merkezi’nde düzenlenen törenle hak sahiplerine 15 sene sonraları tasdik edildi. Törene, Ilbay Osman Âlim, Şehremini Mehmet Yarka, İl Açıkgöz Komutanı Albay Tasavvur Bozkurt, İl Itimat Müdürü Cemal Dalman, AFAD İl Müdürü Yenmiş İşlek ve doğruluk sahipleri katıldı.’SORUNLAR ÇÖZÜLECEK’Ilbay Bilimci, buradaki konuşmasında, elan ilkin sorunların 1 sene içerisinde çözüleceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “1992’bile yıldırı saldırısına uğramış kardeşlerimizin 2007 da devletimiz tarafından konutları yapılıyor. 2022 yılında yani 15 sene sonraları tapularını veriyoruz. Bu çok ağır tıpkısı durum haddizatında. Yani buradaki amme görevlilerinin balaban tıpkı eksikliğinin devletin sırtına, omuzlarına yüklenmesi haddinden fazla büyük bire bir kusurlu. Zımnında bizler, alelhusus bizim çalışma dönemimizle birlikte bundan esbak kronikleşmiş sorunların tamamını arz geç bir yıl içerisinde çözeceğiz ve bundan ahir süreçte birlikte süreç içerisinde oluşacak bu nev durumlarda bile vatandaşımızın yanı sıra olacağız. Bakın devletimizin hiçbir şeyi unutmadığını şuradan ortaya koyabiliriz. 1992 yılında oluşan tıpkı ülkü, 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sahiplenildi ve çözüldü. Vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderildi. Biz bile bu tapu ile ilgilendiren sorunları çözerek vatandaşlarımızın bu sorununu çözmüş olduk. Bu vesileyle afetzede kardeşlerimizin hepsine değişik eski olsun dileklerimi iletiyorum. Tapularının kırnak olmasını diliyorum.”2007’dahi tamamlanan konutların tapu işlemlerinin o dönemde yapılamadığını ifade fail AFAD İl Müdürü Utkulu yaşayan ise “1992 yılında ilimizde maalesef terör gine vatandaşlarımızın malına, canına kastetmiş, arkasında gözü buğulanmış anneler ve malıyla evi aygın olmuş ayrımsız ulus bıraktı. Devletimiz var olsun. İlimizde terörü temizlediği kabilinden vatandaşlarımıza da barınmalarını uydurmak amacıyla kıran konutları düz yazı edildi. Konutlar evgin yapılma zımnında nesir edilmeden esbak yapılması müstelzim amal yapılmadığı üzere 2007 yılında teslim edilen konutlarımızın tapu senetleri daha teyit edilmemiştir. Hep iklim müdürlerimiz seferber oldular” diye konuştu.

Tapusunu kayran Hayrettin Başçı üstelik emeği geçenlere teşekkür ederek, “1992’deki terör dolayısıyla Şırnak’taki evler bütün yıkılmıştı. Cumhurbaşkanımız iyi olsun göreve geldikten sonradan çalışmalara başladı ve konutlarımızı yapıldı. Tapularımızı aldık çokça şükür. Bu sıkıntılardan üstelik kurtulduk” dedi.Share: