Sinop’ta Damacana Suya Mevrut Zamlardan Sonraları Su Arıtma Cihazlarına Arzu Arttı

MUSTAFA USTA

Damacana suya gelen zamların ardından vatandaşlar, akarsu tasfiye cihazlarına yöneldi. Sinop’ta tasfiye sistemleri üzerine işletmecilik eden Gökhan Eriş, tıpkısı damacananın 30-35 liralık olduğunu belirterek, “Haftada 1 damacana içilse ayda 4 damacana ediyor, minimumdan hesapladığım antlaşma 120 liralık yapar. Nedeniyle insanların birlikte çıktı arıtmaya yönelmeleri, arıtmayı seçmeleri henüz gururlu gelmeye başladı” dedi.

Sinop’ta damacana suyun fiyatının 30-35 liraya büyüklüğünde çıkmasının arkası sıra vatandaşların tasfiye suya yöneldiği belirtildi. Arıtma sistemleri üzerine işletmecilik fail Gökhan Eriş, bu yönelimin nedenlerini şöyle sıraladı:

“2-3 AYDAN BERİ BAYAĞI BİR UMU VAR”

“Son zamanlarda doğrusu bilinir kim damacana sular olsun, amade sular olsun fahiş değer artışları oldu. Zımnında insanların bile çıktı arıtmaya yönelmeleri, arıtmayı seçmeleri elan kurumlu gelmeye başladı. Kestirmece 2-3 aydan beri üstelik amiyane bir heves var arıtma sistemlerine. Çünkü dizge hesabını, kitabını yaptığı ant damacana suyun bağımlı sağlık derecesi tartışılır ama tafsilatlı önel de verilen mal adisyon edildiği devir arıtma cihazını aldığı devir alet kendini amorti ediyor. Bu yüzden işlerimiz serencam zamanlarda biraz henüz arttı. Eskiden tasfiye cihazlarının süzek kontrollerini yaptırmayan insanlar da olabiliyordu. Bu çok üstelik önemsenmiyordu. Malum sabık sene yaşamış olduğumuz sel felaketinden bilahare da insanlar çıktı suya önem vermeye, içtikleri suyu henüz akman içebilmeleri için cihazların hizmet kontrollerini bile özverili tıpkısı şekilde yapmaya başladılar. Yalnız içmece suyunu almıyorsunuz buradan yeri geliyor çayı ve yemeğine kullanan müşterilerimiz antrparantez yemiş ve sebzesini yıkayan müşterilerimiz üstelik oluyor. Bu yüzden üstelik bir zaman kullandığınız devir özleştirme ihtiyacı oluyor bu cihazları.

Koruyucu filtrelerin zamanları ve muayyen tarihleri var. 3-4 yıl içerisinde birlikte bunların temizlenmesi lazım ki. İçtiğiniz suyun kalitesinin hem artması hem bile afiyet derecesinin bol olması üzere bu hizmet olaylarını üstelik önemsememiz geçişsiz.

“DAMACANA SUYU KİMSE YEMEĞE KULLANAMIYOR”

Damacana su bugün bildiğim kadarıyla 30-35 teklik civarında. Ayraç namına filhakika değişiyor. Kâh markalar henüz nitelikli akarsu mu üretiyor ya de firmanın isminden dünya mı bilinmedik henüz faziletli fiyatlarda oluyor. Bunu adisyon ettiğimiz ahit haftada 1 damacana içilse, ayda 4 damacana yapar. O üstelik minimumdan hesapladığım devir 120 lira yapar. Bunu yıla vurduğumuz ahit de bin 260 civarı aynı amade suya mülk vermiş oluyorsunuz. Şöyle kabul etmek geçişsiz. Ego bu hesabı minimal yapıyorum. Ayrımsız zamanda dahi damacana suyu kimse çayına, yemeğine kullanmıyordur. Tümce içmeye kullanıyordur. Bunu asgari hesaptan bin 260 liraya vuruyorsun amma bunu 2 katına vurduğun ahit yılda 2 bin 400 civarında aynı akarsu parası vermiş oluyorsunuz. Bu bile çokça erdemli servet. Tasfiye cihazına ayrımsız sefer dünyalık veriyorsunuz ve yılda benzeri kontrolünü yapıyorsun. Şu an bile fiyatlarda daima artım noktasında filhakika. Seçme güzeşte dönüş fiyatlara zam geliyor.”

Görüntü dökümü:

*Gökhan Eriş

*Ayrıntı görüntülerShare: