Sinoplu Sefine Maketi Satıcısı: “Ahzüita Düştü bile Düştü, Ticaretimiz Sıfırlandı”

MUSTAFA YIRTIKÇA

Sinop’a kruvaziyer gemilerin baştan gelmesiyle gelişigüzel satışlarda artma olacağını düşünen sefine maketi satıcıları görüntü kırıklığı yaşıyor. Bu sene gemiyle gelen turistlerin alışveriş yapmadıklarını belirten vandöz Halit Akmanoğlu, “5 gemiden 5 can zor almıştır. Aldı diyelim birinci dereceden. 6. emanet yoktur. O ant alışverişler az buçuk elan farklıydı. Şimdi az buçuk daha düştü. Düştü birlikte düştü. gün günden da düşüyor. Ticaretimiz sıfırlandı” dedi.

Sinop’a sefine maketi satıcıları, satışların düşüklüğünden şikayet etti. Satıcı Doğan Ülgen, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“ELAN ÖNCEKİ YILLARDA MEVRUT GEMİLERDEN MEMNUNDUK”

“Gemiler detaylı tıpkısı süreden bilahare yine gelmeye başladılar. Sefine maketlerine çokça şiddetli rica olduğunu söyleyemeyiz. Ama on paralık birlikte liyakatsiz anlamına gelmesin bu. Bu kol ihtimal bütün Acımasız potansiyeli olduğu için ilgilenmiyorlar amma daha önceki yıllarda gelen gemilerden oldukça memnunduk. Hatta balaban büyük koliler yapıp, sandıklar yapıp gemiyle götürdüklerini yaşadık. Aldıkları mahsulat âdeta ürünler. Taşıma sıkıntısı var belki ondan çevre almıyorlar. Seramik ürünlere bundan sonra rabıta duyuyorlar. Eczanelerde vitamin evet bile tekstil, spor mağazalarına gidip oralardan aksata yaptıklarını biliyoruz. Ağız Ağıza rabıta duymaları evet dahi duymamaları diye niteleyerek düşünüyoruz ama biz dahi buna acep hazır mıyız? Onların beklentisine yönelik ürünler hangi yapabiliriz? Bunun esasen araştırmasını yapmamız geçişsiz. Sinop üzere bence aheste tıpkısı potansiyel. Bu potansiyeli bol görmek geçişsiz. Kimilerine göre sonuç beş altı gündür duyuyoruz. ‘Sinop’a ne getiriyor? Hangi bırakıyor? Hangi gereği var?’ gibi söylemler da var. Ego bu söylemlere bire bir turizmci adına karşıyım. Belki bu gruplar bent duymuyor amma biz belki yayın profilimizi değiştirirsek, modellerimizi değiştirirsek onların bandaj odağı olacak ürünleri çıkartırsak olmaması cins değil zira bizim yaptığımız mahsulat bütün dünyaya gidiyor. Tığ kendimiz bile dış satım yapıyoruz.”

“ÇOKÇA CEBREN KAZANIYORUZ”

Gemi maketi satıcısı Halit Akmanoğlu, “Alışverişler çok ruhsuz. Zira illet? 5 gemiden 5 dirilik edisyon almıştır. Aldı diyelim birinci dereceden. Altıncı emanet yoktur. O devir alışverişler az buçuk daha farklıydı. Demin biraz daha düştü. Düştü bile düştü. günden güne dahi düşüyor. Ticaretimiz sıfırlandı. Buranın günce gideri bin liraysa bin lirayı kazanırken çokça cebren kazanıyoruz. Öyle tıpkı sıkıntımız var” dedi.

Görüntü dökümü:

*Doğan Ülgen

*Halit Akmanoğlu

*Ilim görüntülerShare: