Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Bartın’da şişko küşat töreninde konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Eleştiri teknolojilerin evcil ve milli imkanlarla üretilmesi, sanayimizin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi konularında mecmu imkanlarımızı şu anda seferber etmiş durumdayız.” dedi.

Icra Vekili Varank, Bartın Hars Merkezi’nde düzenlenen Içtimai Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) Projeleri Şişman Açılış ve İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, Gün Batısı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) destekleriyle hayata güzeşte 28 milyon liranın üzerinde değere eş 12 projenin resmi açılışı üzere şehre geldiklerini belirtti.

SOGEP marifetiyle toplumun görece dezavantajlı kesimlerini sosyal ve konuşu hayata karışma etmeyi kolaylaştıracak amal yaptıklarını nâkil Varank, program kapsamında bu sene bütün bütçesi kestirmece 18 milyon teklik olan 7 projeyi Zonguldak, Karabük ve Bartın’dahi terviç kararı aldıklarını kaydetti.

Varank, bu projelerle eskimemiş istihdam imkanları oluşturacaklarını, laf değil icraat ürettiklerini vurgulayarak, bölgenin sanayisini, turizmini yapılan yatırımlarla bütün beraber kalkındıracaklarını söyledi.

Son 20 yılda Bartın’a eriştirme, ekincilik, şehircilik ve içtimai hizmetler ilkin tevessül etmek üzere bir nice alanda 10 milyar lirayı aşan yatırımların yapıldığını aktaran Varank, dâhilen ve dışarıdan yekpare engellemelere karşın Türkiye’nin üretim, yatırım ve istihdam gündemini etkili tuttuklarını, eksiksiz şehirleri potansiyellerini harekete geçirecek, kalkınmalarını hızlandıracak sayısız proje ve yatırımla buluşturduklarını kaydetti.

“Sanayideki kayıtlı istihdam 5 milyona yaklaştı”

Varank, kentlerin, mutluluk ekonomisine katkısını maksimal seviyeye çıkarmayı ve böylecene topyekun kalkınmış ayrımsız Türkiye oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Lehçe kalkınma politikalarının yanında millî seviyede sanayinin gelişmesi için dahi büyük çabalama harcadık. Milli teknoloji hamlesi vizyonuyla hazırladığımız 2023 Uran ve Teknoloji Stratejisi çerçevesinde ülkemizin her yönden dışa bağımlılığını azaltacak politikalar uyguluyoruz. Kritik teknolojilerin domestik ve milli imkanlarla üretilmesi, sanayimizin sayısal dönüşümünün hızlandırılması ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi konularında cemi imkanlarımızı şu anda seferber etmiş durumdayız. Hamdolsun bütün bu pahal çalışmalarımız meyvelerini vermeye devam ediyor. Bakınız, salgın şartlarına rağmen son açıklayan verilere göre, sanayideki mukayyet istihdam 5 milyona yaklaştı.”

Türkiye’de 2009 yılında sanayide mukayyet çalışanların sayısının 2 milyon 890 bin olduğu bilgisini paylaşan Varank, “Bugün 5 milyon ve 2009’üstelik bu ülkenin nüfusu kaçtı? 72 milyon, demincek kaç? 85 milyon. Nüfusumuz yüzde 17 civarında kalık. Peki tığ sanayideki istihdamı hangi kadar artırmışız? Yüzdelik 75 artırmışız. İşte bu, yaptığımız işlerin zahir meyve verdiğinin tıpkı göstergesi. Sakıncasız olun, bu rakam tekmil zamanların rekorudur. 12 mahiye ihracata baktığımızda 250 bilyon doları geçtiğimizi görüyoruz. Endüstri üretimimiz artmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Vekil Varank, Türkiye’nin sanayi üretiminin artmaya devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında geçen yıla kıyasla yüzdelik 8,5’lik mefret artış bahis konusu. Teknoloji tabanlı girişimcilik alanında bile yoğun dizgin giden ayrımsız tabloyla alın karşıyayız. 2022 yılının geçmiş 6 ayında ülkemizdeki girişimciler, 1,4 bilyon dolarlık kullanılmamış envestisman çekmeyi başardı.” dedi.

“Büyüme trendi 2022’bile da devam ediyor”

Türkiye’nin etrafındaki elem çemberine rağmen hedeflerine akıllıcasına emin adımlarla ilerlediğini dile getiren Varank, Kovid-19 salgın döneminde birçok devlet haddinden fazla kilolu sorunlarla boğuşurken, Türkiye’nin hareketli endüstri altyapısı, birinci sınıf erişim imkanları ve jeopolitik konumu sayesinde mütenavip ayrımsız küresel istihsal merkezi olma iddiasını güç şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

Geçen yıl kaydedilen yüzde 11’lik tahaccüm performansının bu iddianın en konkre kanıtı olduğunu rapor fail Varank, bu performansla Türkiye’nin G-20 ve Avrupa Birliği (KEZ) ülkeleri ortada evvel sırada kayran aldığını, 2022’de de bu trendin bitmeme ettiğini söyledi.

“Elan gönençli bire bir Türkiye’yi inşa edeceğiz”

Varank, enflasyondaki sorunun çok nazik kısmının global piyasalardaki dalgalanmalardan meydana geldiğine dikkati çekerek, Türkiye’nin petrol, doğal gaz ve petrokimyada dışa tabi ülke olduğunu, güzeşte sene petrol ve doğal gaz üzere ödenen 45 milyar dolarlık erke faturasının bu yıl 100 bilyon dolara çıktığını aktardı.

Enflasyonun balaban kısmının buradaki farklılıklardan geldiğinin altını çizen Icra Vekili Varank, bu sıkıntıları en hafif şekilde atlatabilmek üzere vatandaşların imkanlarını müzayede gayreti içerisinde olduklarını dile getirdi.

Varank, “Çokça henüz abat ve gönençli ayrımsız Türkiye’yi inşa edeceğiz. Biz bunu eskiden başardık. Yüzdelik 180 enflasyonlardan bu ülkeyi tek haneli enflasyonlara getirdik mi, getirdik. Gene başaracağız. Yeter kim tıpkısı olalım, bu arada olalım, hep birlikte bu mutluluk amacıyla çalışmaya bitmeme edelim. Biz envestisman, istihsal, istihdam ve ihracatı artırmaya odaklı politikalarımızla şişman ve tüvana Türkiye’yi düz yazı edeceğimize inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımızın geleceğini tek ülkeye tutu ettirmeyiz”

Türkiye’nin zat katıksız gazını Filyos Limanı’ndan karaya çıkaracağına işaret eden Varank, şöyle bitmeme etti:

“Demincek bize inanmayanlar, ‘Orada doğal gaz mı varmış?’ diyenler, güvenli olun onlar de bu imkanlardan faydalanacaklar. Tığ iri ve işlek Türkiye’yi yapmak üzere büyük mücadeleler verdik. Bugün Abdülhamid Konak gemisini Akdeniz’den yola çıkarıyorsak ve bütün Günindi’nın engellemelerine, itirazlarına rağmen Akdeniz’üstelik etüt araması yapıyorsak, bunun bedeli o büyüklüğünde sakametli değil. Biz 21 yıldır bunun mücadelesini, tekmil mutlak Türkiye’yi mensur etmenin mücadelesini veriyoruz. İşte o kararlılığımızı yapabildiğimiz amacıyla öz gemimize Abdülhamid Han ismini koyup Akdeniz’de tetebbu arama faaliyetlerine gönderebiliyoruz. Karadeniz’da yaptıklarımız getirisini getiriyor, sakıncasız olun dayanılmaz projeden bahsediyoruz. Ihtimal ferda öteki çevrim Akdeniz’da bile bunu bulacak ve tekmil dünyaya şurası car edeceğiz: Bizim kuşkusuz 780 bin kilometrekarelik vatanımız varsa, Akdeniz’üstelik üstelik Semavi Vatan’ımız var. Torunlarımızın, çocuklarımızın geleceğini hiçbir ülkeye ipotek ettirmeyiz. Garp’ya ipotek ettirmeyiz, özlük hükümranlık alanımızda özlük çalışmalarımızı yaparız ve Gökçe Vatan’üstelik üstelik haddinden fazla iyicene gelişmeleri nail oluruz.”

Bartın Valisi Nurtaç Aslan ile YANLIŞSIZ Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Bronz da konuşma yaptı.

Konuşmaların peşi sıra BAKKA aracılığıyla onaylanan 12 projenin açılışı ile SOGEP kapsamında bindi almaya hak kazanan 7 projenin imza töreni yapıldı.

Törende, TEKNOFEST 2022 Robotaksi ve Efficiency Challenge yarışmasına katılan öğrenciler, araçlarında kullandıkları batak hep elektronik kartını Vekil Varank’a ikram etti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karabük Valisi Fuat Gürel, Bartın Belediye Reisi Cemal Atak, Zonguldak Şehremini Ömer Yakınlarında Düzlük ve girişimciler de törende yer aldı.

Elan sonradan Bartın Kombinasyon Uran Bölgesi (OSB) İlave Düzlük Altyapısı ve Söylemez Kauçuk Esas Atma Töreni’ne ortaklık fail Varank, beraberindeki heyetle Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu.

Share: