SELIM Parti’li Gurur, Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nda incelemelerde bulundu

SELIM Fırka Işıklı Milletvekili Bekir Bilek Gösteriş ile beraberindekiler, Koçarlı ilçesinde restorasyonu yapılacak tarihi Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nda incelemede bulundu.

Bekir Güç Şataf, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, İl Ekin ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü Sibel Dönmez ile Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nı gezdi.

Burada gazetecilere açıklama özne Gösteriş, kulenin ve çevresindeki yapılarla ait kamulaştırmanın yapıldığını ve projelerin hazırlandığını söyledi.

Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nı turizme kazandırmayı hedeflediklerini nâkil Afra Tafra, tarihi koruyarak gelecek nesillere mıhlı aynı şekilde aktaracaklarını sözlerine ekledi.

Koçarlı Şehremini Nedim Kaplan ise kamulaştırma ve tamam işlemleri 2 sene üzere gelişmemiş benzeri sürede hallettiklerini belirterek, “Sundurma, konaklama ve defans alanları ile ilgili projeye, 5 bin metrekarelik aksata yerini üstelik dahil ettik. Kestirmece 10 bin metrekare alanı turizme kazandırılarak, tarihimizi özgün haliyle gelecek kuşaklara aktaracağız. Buraya entegre olarak çay, çorba, kafe, park yeri ve çocuk baziçe alanları yapacağız. İnşallah 2023 yılı içerisinde proje başlar, ihaleleri yapılır, 2024-2025 yılı içerisinde üstelik milletin hizmetine ve kullanımına açılır.” ifadelerini kullandı.

Share: