Göçmenler Günü kapsamında yabancı uyruklu öğrenciler Karadeniz manilerini seslendirdi

Arsıulusal Göçmenler Gününe dikkati eksiltmek için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde eğitim bilimi gören yabancı tabiiyetli öğrenciler, Karadeniz manilerini seslendirdi.

İl Barhana İdaresi Müdürlüğü ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Arsıulusal Öğrenci Topluluğunca, göçmenlerin ve yabancı uyruklu öğrencilerin Rize’deki faaliyetlerine ve kentin tabii güzelliklerine dikkati buyurmak için klip hazırlandı.

İl Barhana İdaresi Müdürü Cömertlik Ilgım Kültürlü, Karadeniz manilerini Rize’yi ve saf güzelliklerini anlatacak şekilde uyarladı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Uluslararası Mektepli Topluluğu bünyesindeki öğrenciler manileri seslendirdi. Buna ilgili klibin çekimi ise Rize Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü marifetiyle yapıldı. Toplumsal medyada bandaj gören klipte, Rize’nin katıksız güzelliklerinin bulunduğu alanlar da meydan alıyor.

Klip, İl Göç İdaresi vasıtasıyla “Uluslararası öğrencilerden Rize’ye maniler.” ifadeleri ile içtimai medyada paylaşıldı.

Aydınlık, AA muhabirine Rize’de ayrımlı uyruklardan 2 bin 300 göçmenin yaşadığını, 214’ünün uluslararası öğrencilerden oluştuğunu söyledi.

Arsıulusal öğrencilerle “Uluslararası Öğrencilerden Rize’ye Maniler” çalışmasının serencam kademe keyifli gerçekleştiğini vurgulayan Vazıh, şunları kaydetti:

“Çalışmamızda Rize’nin natürel, tarihi ve kültürel yönlerini bahis düz manileri ayrımlı uyruklardan 36 uluslararası öğrencimiz Rize ağzıyla seslendirdiler. Uluslararası öğrencilerimiz haddinden fazla farklı coğrafya ve kültürlerden gelmiş olmalarına karşın Türkçe öğrendikleri ve bölgenin kültürüne çokça gelişmemiş sürede uyum sağlayabildikleri amacıyla manileri bir anda seslendirdiler. Çalışmamız vesilesiyle değişik statülerde ülkemizde cıvıl cıvıl yabancı uyruklu misafirlere dikkati çekmeyi ve Türkiye’den ayrıldıklarında kültürel zenginliğimizi ve Rize’mizin tabii güzelliklerini öz ülkelerine aktarabilmelerini, birer istek elçisi olabilmelerini amaçlamaktayız. Antrparantez dolay insanı ve muhacir misafirlerimiz ortada bent oluşturarak aykırı uzlaşma ve iletişimlerine yardım sunmasını arzu etmekteyiz.”

Münevver, arz nazik temennilerinin savaşların akıbet bulduğu, kimsenin yerinden yurdundan olmadığı ve kafile etmeye merbut kalmadığı bire bir dünya olduğunu aktardı.

Entelektüel’ın yazdığı manilerin ara sıra bölümleri şöyle:

yol yordam bilmezidum sılanun sinesine/ Başvuruda bulundum İl Göç İdaresine

Kışın çayluk biçilmez öz yalağuz içilmez/ Tümsekli Güreşçi Köprüsü olmasa bu dereden geçilmez

Mavi ile yeşilun sunu ihtişamli yararsız/ Yaylasına dağına sistem sana sevdali

Ahşaptandır evleri yaylanır tahtalari/ Çokça eskiye dayanır Rize’nin konaklari

Ayder, Anzer, Elevit, Pokut, Palovit, Ovit/ Henüz niceleri var geçişsiz sana verimli vakit

En ünlü yemeğidir hamsi tava, muhlama/ Gel canumi vereyim yeter ki sen ağlama

Share: