Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yatırımcısına rekor seviyede alacak getirdi

Borsa İstanbul, rekorlarla geçirdiği 2022’üstelik yatırımcısını sevindirmeye devam ediyor. BIST 100 endeksi sene başından bu yana yatırımcısına tahminî yüzde 190 getiri sağlayarak 5.382 puanla rekor seviyeye çıkarken, dolar bazlı bakıldığında bile yüzdelik 100’ün üstünde kazançla tarihi aynı takat sınırı sergiledi. Sabık seneyi 139 puandan bütünler dolar bazlı BIST 100 endeksi, sene içinde yer bağan 130 puanı görmesinin arkası sıra ivme kazanan yükselişi ile bugün 288 puana kadar bundan sonra. Dolar bazlı BIST 100 endeksi, sonunda April 2018’den bu yana genişlik faziletkâr seviyesini gördü. Endeksin dolar bazlı tarihi zirvesi ise 510 nokta seviyesinde bulunuyor.

SUNU ÇOKÇA ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ KAZANDIRDI

Borsanın yılbaşından bu yana performansı fasıl bazlı incelendiğinde genişlik çok yüzde 540 ile iblağ sektörü kazandırırken, onu yüzdelik 380 ile ruh ve yüzdelik 260 ile madencilik izlem etti. Çağ endeksleri ortada bu yıl kaybettiren bulunmazken, bildirme az getiriyi ise yüzde 70 ile eroin esas uran sağladı. Analistler, borsada fevk yönlü eğilimin ateş parçası kalmaya bitmeme ettiğini belirterek, beklenir yükselişlerde bölüm ve nasip bazlı rotasyonların öne çıkabileceğine işaret etti.

“MALİ FIHRIST DOLAR BAZLI GETİRİDE GERİDE KALDI”

Para Yatırım Direktörü Altan Vazıh, BIST 100 endeksindeki ralliye bankaların katılımıyla yükselişin hızlandığını kaydetti. Bankacılık hisselerinin sene esasen bu yana sanayi hisselerinden elan bereketli başarım sergilediğine dikkati çeken Işıklı, buna karşın eylülden bu yana vezneci hisselerinde tıpkı baskının olduğunu hatırlattı. Kültürlü, dolar bazında performanslar incelendiğinde sanayi endeksinin tarihi zirvede olmasına karşın bankalar ilkin tutmak için mali endeksin haddinden fazla yükselmediğini kaydederek, “Bu açıdan düşündüğünüzde zarfında bulunduğumuz seçeneksizlik rallisinde sektörler arası bu cins ayrışmalar görmeye bitmeme edeceğiz. Yılı bitirirken son çeyrek altın bilançolarının bile fiyatlanabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu açıdan bankacılık, sigortacılık, holding ve yurt envestisman ortaklığı sektörlerini yeğleme ettiklerini belirten Aydın, “BIST 100 endeksinde yılı 5.500 nokta etrafında bitirmeyi bekleriz, dolar bazında ise 300-320 puan bandı gaye olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Aydınlık, ati yıl özellikle ince vadeli düşünen yatırımcılar için karışık sektörünün potansiyel barındırdığını aktararak, aşağı taraflı hareketlerde 5.200 seviyesinin destek namına strateji edilebileceğini belirtti.

BORSADA YÜKSELİŞ BU KOŞULLARLA DEVAMEDEBİLİR

Tera Envestisman Başekonomisti Enver Erkan dahi erdemli şişkinlik ve ürem arayışı cihetiyle borsada hikayelerin bitmeme edeceğini dile getirdi. Piyasaların faiz arayışı motivasyonuyla cereyan ettiğini tabir eden Erkan, “Mevcut iktisadi kurallarda risksiz ürem olan repo bağan form döviz dahi debi etmediği sürece bu buut bitmeme edebilir.” değerlendirmesinde bulundu. Erkan, bankaların sanayi şirketlerine göre berduş kaldığına bile değinerek, çoğaltan bazlı çap görülen yahut dolar bazlı zirvesinde sıfır şirketlerin hisselerinin ayrıksı şirketlere kıyasla henüz iyi başarım sergileyebileceğini bildirdi.

Share: