Seçer: “Sazak belediyecilik tarihinin sunu şeffaf belediyeciliğini yapıyoruz”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ ile birlikte devraldıkları mecmu 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirterek, tıpkı taraftan borçları eksilttiklerini tıpkı taraftan üstelik bakım üretmekten ödün vermediklerini söyledi.

Seçer, katıldığı aynı derneğin etkinliğinde yaptığı konuşmada, Mersin’in geleceği için herkesin gelişigüzel cereyan etmesi çağrısı yaptı. Büyükşehir Belediyesinin finansal açıdan güçlü benzeri şehremaneti olduğu vurgusunu yapan Seçer, “Burada hem belediye reisi hem dahi meclis üyesi olan rüfeka var. Bizim dönemde, ihtimal dahi Mersin belediyecilik tarihinin yer belirgin büyükşehir belediyeciliğini yapıyoruz. En teferruatlı ayrıntısına kadar kendilerine hesap veriyoruz. Bu zaten bizim görevimiz” dedi.

Göreve geldiklerinde büyükşehir belediyesi ve MESKİ kurumlarına ilgilendiren devraldıkları hep 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirten Seçer, ayrımsız taraftan borçları eksilttiklerini tıpkı taraftan de hizmet üretmekten ivaz vermediklerini rapor etti. İş dünyasını ilişkin hizmetlerle ait değerlendirmede mevcut Komutan Seçer, 13 yıl önceki temeli atık Efdal Işsiz inşaatına baştan başlandığını ve tesisi bitirdiklerini söyledi. Seçer, rica edildikten 2,5 sene aradan sonradan tahsisini aldıkları Anamur Halinin üstelik inşaatına çabukça başlayacaklarını belirtti. Anamur Bilgisiz örneğini vererek evcil derneklerin, kurumların devreye girmesiyle bakanlıklarda işlerin değişebildiğini dile getirdi.

“1/1000’lik planların peşi sıra Akdeniz’dahi çokça sunturlu yatırımların başlayacağını görüyorum”

Mersin Ağacı’in mamure planları için da bilgiler veren Başkan Seçer, Mersin Ağacı’in 1/5000’lik ümran planlarının tamamlandığını hatırlattı. 1/1000’lik planların birlikte Mezitli’bile ülkü kalmadığı, Yenişehir’birlikte ödemek üzere olduğu, Toroslar’de devam ettiği ve Akdeniz’bile da ikinci hamle görüşmelerinin başladığı bilgisini veren Seçer, Akdeniz’deki bu planların önemine ilgi çekti. Seçer, “Akdeniz koca. Binlerce dekar arazi. Geri Hizmet, depolama alanları, sanayi evet da mesleki sitelerin yapımı amacıyla çokça önemliydi. Bu çalışmalar birlikte çok gelişmemiş sürede bitecek. Orada çok fena hâlde yatırımların başlayacağını görüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kombinasyon Uran Bölgesi’nde (OSB) aksiyon yeri olanların dört gözle beklediği maşrık-mağrip aksında demiryoluna koşut olacak ve Mersin Ağacı’i Tarsus OSB’ye bağlayacak kat çalışması için de Komutan Seçer, “Arkadaşlarımız, 1/1000’lik planları çalıştıktan sonraları bu hareket bizdedir amma belli kim bu döneme yetişmeyecek. Biz ati çevrim amacıyla Cenabıhak şans ederse sizden gene tıpkı 5 almanak vize istersek, seçme manifestomuzda vereceğimiz sözler beyninde o bile olacak” şeklinde konuştu.

Mersin Metro projesini birlikte değerlendiren Seçer, İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir örneklerini vererek, “Tanrı aşkına Mersin Ağacı’in neyi az” eleştirisini yaptı.

“Sazak, lobisi sakim benzeri kenttir”

“Mersin lobisi sakim bire bir kenttir” diyen Komutan Seçer, ” Gaziantep, Kayseri, Konya hesaplı, site planlaması ve yatırımlar yerine bizden uzaklık fersah ilerledi. Bunun yegane sebebi, Mersin’da tıpkısı site lobisi anlayışının henüz yerleşmemiş olmasıdır. Bugün için bire bir büyükşehir şehremini olarak duygudaşlık yapmanızı, beni anlamanızı ve bu konuda hangi büyüklüğünde koyu üzüntüler, zorluklar çektiğimi bilmenizi isterim” ifadesini kullandı. – MERSİN

Share: