Rektör Ünüvar’dan Malatya’ya övgü

Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı makamında ağırlayarak aynı süre arkadaşça etti.

Malatya ziyaretleri çerçevesinde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı bile konuşma ettiğini belirten Rektör Ünüvar, eş sahipliği üzere Başkan Gürkan’a teşekkürname etti. Ünüvar, “Malatya bizim için haddinden fazla kocaman tıpkısı site. Türkiye’nin arz gözde, sunu kritik noktadaki seçme şehirlerinden birisi. Ego rastgele Malatya’ya geldiğimde kendimi bol hissettiğimi göstermek istiyorum. Elbette kalkınma çok boyutlu tıpkısı deyim ve kalkınma içerisinde bakanlıklar, bürokrasi, siyasi, üniversiteler, STK’lar ve elbette ki evcil aktörler sonuç adım mehabetli. Yerli aktörlerin başında da belediyeler geliyor. Şehirde sizi mebzul hissettiren hangi varsa haddizatında o uray hizmetleridir. Yani trafiktir, yeşildir, parktır, insanların şen çağ aldığı alanlardır. Kul Malatya’ya seçkin geldiğimde Malatya’nın gerçekten bu çerçevede kaslı, kalkınmış, müterakki olmasından nazik sevinme duyuyorum. Seçme gelişimizde şehremaneti başkanımızla görüşüyoruz değme seferinde dahi yeni bire bir projeyle karşımıza çıkıyor. Ister amme, lüzumlu özel sektör, gerekse STK’ların yaptığı değme faaliyette muhakkak eleştiri dideban beşeri sermaye yani adam gücü. İnsan gücünün da yetiştiği bildirme eke kurumlar üniversiteler. Malatya’dahi iki pasaj koskocaman üniversite var. İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi rektörlerimizle görüştüm. Onlarında yaptığı çalışmaları yakından izleme ediyorum. Ankara Üniversitesi yerine biz, Türkiye’nin Cumhuriyet Altını döneminde kurulan önceki üniversitesiyiz. Bizzat 1936 yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün adını koyarak kurulması amacıyla teklif verdiği, bilahare araya 2. Acun Savaşı ve ayrımsız topluluk ayrıksı maniler çıkması sebebiyle ancak 1946 yılında kurulmuş amma şahsen Atatürk’ün vasiyeti olarak kurulmuş tıpkı çekicilik. Cumhuriyet Altını döneminde kurulan önceki üniversitenin rektörü yerine hem İnönü Üniversitemiz hem da Turgut Özal Üniversitemizin rektörleriyle, yöneticileriyle görüşüp hangi alanlarda teşrikimesai yapabileceğimizi konuşuyoruz. Başkanımız Malatya insanının sıcaklığına reva ayrımsız aile sahipliği yaptı bize. Altın başkanımızı yaptığı işlerdeki çalışmalardan ufuk kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Ünüvar’ı ağırlamaktan yağlık mutlu olduğunu dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Necdet hocamız iyi olsun herhangi bir Malatya’ya gelişinde bizleri müzakere mesabe. Hocamız 23 – 26. dönemde meclisimizde olduğu dönemlerde ülkemize güzelce hizmetler yaptı. Antrparantez Esenlik Bakanlığında müsteşar olduğu dönemde ülkemizin esenlik politikalarına alnaç ita noktasında şanlı amal yaptılar. Bugün Türkiye esenlik noktasında en son segmente erişmişse bunda Necdet hocamızın çok şişman emekleri olduğunu biliyorum. İnşallah şu anda üstelik üniversitede öğrencileri Türkiye’nin münevver yarınlarına güvenimiz olan gençlerimizi en pir şekilde yetiştirecektir. Kendilerini dar’ül Rıfat dediğimiz rastgele insanların diyarında görmekten büyük saygınlık duyduğumu izah etmek istiyorum. Bizler Malatya’mızı yabanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt işleyen uzunluk şehri diye tarif ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Malatya ziyaretlerinde ayrımsız tarifi meydanlarda rapor etti. Dar’ül Rıfat dedi. Rastgele insanların yaşadığı diyar. Bu diyara işlemek bizim üzere bire bir onurdur. Bizde kesintisiz demeden memlekete hizmet etme noktasında balaban himmet gösteriyoruz. Malatya’yı mazisine layık hazırlama noktasında çabuk adımlarla istikbaldeki hedefine güvenli adımlarla yürüyor. Geçtiğimiz günlerde Hollanda ziyaretimizde yapılan toplantıda Malatya’nın 2028 yılında EXPO’ya familya sahipliği yapacağı açıklandı. Malatya’bile mazi doğunun ışıltılı yıldızı olma hedefi konulmuşken zaman Malatya, Türkiye, Avrupa ve acun şehri olma hedefine gelmiştir. Sahi Cumhurbaşkanımız ziyaretlerinde şehremaneti hizmetleri elbette yapılıyor gelsin görsünler dedi. Cumhur Reisi Yardımcımızda bire bir ifadeleri kullandı. Malatya emniyetli adımlarla ileriye akıllıcasına yürüyor. Malatya’nın EXPO’ya familya sahipliği yapması Türkiye’dahi değil Avrupa’dahi değil dünyada parlayan yıldız olma hüviyetinde. Bununla ilişik enfrastrüktür çalışmaları, art çatı çalışmaları, çevreyle ilgilendiren kasaba dostu olan çabucak anlam yerine değil seçme şeyin yaşandığı ve uygulandığı belediye mülki idare namına Malatya’ya ve Malatyalılara hizmet etmekten iri öz saygı duyuyoruz. Malatya tarihte nasıl ki insanlık medeniyetinin başladığı vadi olmuşsa, Anadolu’yu Anayurt yapan boy şehri olmuşsa bizde geçmişimizin medeniyet destanlarına, alplık destanlarına, irşad destanlarına katma kendisine bakım destanları yapmak amacıyla ekibimizle muttasıl çalışıyoruz. Ara Vermek bulunmayan yola bitmeme diyoruz. İnşallah geleceğimiz daha aydınlık daha bembeyaz olacak” diye konuştu.

Gürkan ziyarette, Ünüvar’a mütenevvi hediyeler takdim etti. – MALATYA

Share: