Reisicumhur Erdoğan Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Bu sabahleyin Ekincilik Cesaret Kooperatifi Başkanı’yla konuştum. Büyükbaş hayvanlarda birlikte yüzdelik 30-35 indirimle onların birlikte satışına başlayacağız” dedi. Cumhur Reisi Erdoğan ayrıca Tarım Cesaret marketlerinde şeker, un, ayçiçek antagonist, zeytinyağı kabilinden 30-40 kök üründe da dakikasında indirime gidileceğini duyurdu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Ekin Merkezi’nde DSİ marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin küşat törenine katıldı.

“Ülkemizde yanan seçkin üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir”

Türkiye’nin hayatiyet üretim kapasitesine yıllık 1,9 bilyon kilovatsaate mail katkı sağlayacak bildirme yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nın finiş aşamasına geldiğini söyleyen Erdoğan,” Hidroelektrik potansiyelimizi daha acul harekete kılmak üzere 2003 yılında özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi aynı adım attık. Hidroelektrik istihsal kapasitemizi bodur sürede 2 buçuk deneyli artırarak 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Ülkemizin müesses gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ülkemizde yanan değme üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün, dünyada 9. Sırada saha aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 yıpranmamış kasılma elan kazandırıyoruz” dedi.

Kamu hür teşebbüs işbirliği ile 20 ayrımlı ilde neşelilik geçecek 34 hidroelektrik santralinin 653 kilovatsaat müesses güce ve yıllık 2, 3 milyar kilovatsaat erke istihsal kapasitesine topluluk olduğunu belirten Erdoğan,” Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize 2, 7 bilyon lira soylu erki fayda sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından uzun yıllar boyunca ekonomimize mülhak derece sağlamaya bitmeme edecektir. Akıbet 20 yılda ülkemize zaman açılışını yapacaklarımızla birlikte 605 yeni hidroelektrik santrali kazandırmış ve toplanmış rakamı 730’a çıkarmış olmakla alım duyuyoruz. Bizden önceki bu sayının takkadak 125 olduğunu da anımsatmak durumundayım. Ayrıca sulama ve içme suyu gayeli olanlarla gelişigüzel demin toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin bütün akarsu depolama kapasitesini 180 milyar metreküp konusunda çıkarmamız sayesinde genişlik yağışsız mevsimlerde de bundan sonra ateşlilik yaşamıyoruz. Hidroelektrik santralleri üzere nesir ettiğimiz barajların mefret benzeri kısmı şehirlerimize içme suyu sağlama ve sulama gayeli kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

Sayısı 370’e çıkan tesislerle Türkiye nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4, 9 milyar metreküpü sağlıklı ve daima içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptıklarını söyleyen Erdoğan,” Biz konu üretmedik, hareket ürettik. Dere ıslak çalışmalarının sayısını birlikte 5 binde 10 267 seviyesine hem yerleşim birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Sulama açılan toprak büyüklüğümüzü 6, 85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız alçak miktardaki kaynaklarla ülkemizin sunu balaban kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın arz nazik adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesini bile hemen tamamlayacağız.

Projenin anne yapısı olan ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2. balaban eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde sus tutmaya ve erke üretmeye başlıyor” dedi.

İklim değişikliği gibi global tehditlerin giderek çıktı konuşulmaya ve emarelerinin görülmeye başlandığı dönemde yatırımların değerinin elan bereketli anlaşılacağını belirten Erdoğan,” Tığ dünyaya sözümüzü ülkemize eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda da iddialıyız ülkemizi 20 yılda yüzyıllık eser ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bütün elan büyük hedefler vardır” diyerek konuştu.

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya herhangi bir alanda kalkınmanın altyapısını kocaman ölçüde tamamladıklarını kaydeden Erdoğan,” Demincek ilk kânun temel hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl geçmiş milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri gaga bükmüş istihza ile bize saldırmıştı. Zaman da tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği her kazanımı başına inmiş varyos gibi görerek değersizleştirmeye kötülemeye çalışanları çeki ile izleme ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak başkaca bunu zahir dileyecek büyüklüğünde alçak bire bir güruhun yaşadığı tıpkı ayrıksı düz var mıdır bilmiyorum”

Erdoğan,” 18 mart Çanakkale Köprüsü, başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara göre olanaksız. Çünkü iki kulenin arasındaki küşayiş mesafesi dünyada eşi aynı sıfır köprüyü yapıyorsunuz. Bunların aklı, havsalası bunları anlamaz. Tığ oralarda günler bekledik . Demin 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Bire Bir şeyi Osmangazi’dahi yaptılar, Müşkül Hükümdar Harbi Köprüsünde yaptılar, Nissibi Köprüsü’nde yaptılar. Bunlar kalkacak de Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü ile buluşturacak. Hakeza aynı madde kabil mi imkânsız. Bunlar medeniyet dediğin zaman çabucak İstanbul, İzmir Ankara anlıyor. Tığ dedik ki Batı’bile hangi varsa Doğu’üstelik, Cenup Doğu’da o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin hepsine taşıdık mı taşıdık” dedi.

Türkiye2nin ayrımsız haddinden fazla durumunda şehir hastaneleri kurulduğunu tamlayan Erdoğan, Ankara’de bir numara site hastanesini açtıklarını hatırlatan Erdoğan ikinci kent hastanesinin 1, 2 ay içine açılacağını söyledi. Erdoğan Bire Bir müjdeyi paylaşarak, “Tığ konu değil iş üretiriz. Tarımdan istihdama, Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar Tarım Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza kucak kuzu etinden yüzdelik 25 iskonto bunu başlattık. Bu sabah Tarım Cesaret Kooperatifi Başkanıyla konuştum, Bakanımda konuştu, Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30, 35 indirimle onların de satışına başlayacağız. Ülkemizin gelişigüzel yerinde bilindik kucak kuzu geçerli değil. Örneğin bizim memlekette daha çok büyükbaş makbuldür. Bu piyasaların dengesini bozanları birlikte hizaya getirecek. 1300 pasaj tarım yüreklilik kooperatifi marketi var. Bunun beraberinde özge hususi sektörün üstelik sayısı çok aşkın onlar hangi yapar bilmem amma tığ Tarım kredi kendisine bu indirimi yapacağız. Çabucak ette mi Tarım Kredinin gayrı ürünlerinde birlikte şeker, buğday, un zeytinyağı, çiçek yağı bilcümle bunlarda özellikle 30- 40 tür üründe dahi. Bu ürünlerde çabucacık indirime gidecek. Başa sarrafiye noktası. Sen kar üzere çalışmayacaksın. Sen başa baş noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

Demin Tarım Yüreklilik Kooperatifi de bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak. Bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık ürün ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmamızın getirdiği özgüven var. Alelhusus alelhusus tıpkı çıkaralım şu doğalgazı. Doğalgazı çıkardığımız andan itibaren mecmu bölgede havanın elbet değiştiğini de göreceksiniz” dedi.

Mersin Ağacı Taşucucu’ndan Abdülhamid Han araştırı gemisinin uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan çokça rahatsız reşit. Bu Erdoğan hangi yapıyor demiş. Erdoğan ayrımsız madde yapmıyor görevini yapıyor. Bu gemi dünyada geçmiş. Öyle tıpkı etüt gemisi. Biz senelerce paramızla tetebbu yaptıracak sefine kiralayamazdık. Şimdi bizim 4 devam istikşaf gemimiz var. 2 Pare sismik araştırma gemimiz var. Tığ şimdi güçlüyüz. Şurası unutmayacağız; bize durmak yakışmaz. Ara Vermek namevcut, o kadar. Hani bunlar medeniydi yıllar yılı neden İstanbul’umuza, Ankara’mıza bozukluk kazandırmadılar. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı. Neden yapmadılar. Demincek şu salonumuzda boş bulunmayan. Mazi akşam Slovenya Cumhurbaşkanını ağırladık. Namına buraları gösterdim. Kutlama etti, hayran oldu” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Durmadık, taraf gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik kabil burma açılış töreni açma töreni yapmadık. Tığ bu işleri yaptık. Bire Bir birlikte Kağıthane’dahi Asıl atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık. Devir ve rüzgar kadar yenilebilir erke kaynaklarını birlik imkanlarımızla teşvik ediyor yaygınlaştırıyoruz. Tutum programımızın en büyüklüğünde doğru olduğu, yaşanan rastgele evolüsyon ile tıpkı misil henüz görülüyor. Bizim genişlik balaban gücümüz milletimizin beherglas ferdidir. Emekçisinden girişimcisine hareket dünyamızdır. Bu ülke, kavim üzere tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.” – ANKARA

Share: