Rusya Dışişleri Bakanlığı: “ABD’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor”

Rusya Dışişleri Vekil Yardımcısı İvan Nachaev, “KUL’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor” dedi.

ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık müzaheret paketini açıklamasının arkası sıra Rusya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı İvan Nachaev bakir açıklamalarda bulundu. Nachaev, MEMLUK’nin Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık arkalama paketini eleştirerek, “Geçtiğimiz 8 Ağustos’ta ABD, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık müzaheret paketini açıkladı. Böylelikle Joe Biden’ın başkanlık döneminde KUL’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar 9,8 milyar dolara, 2014 yılından bu yana ise 11,8 bilyon dolara yükseldi. Hakeza bire bir yöntem çözüme yardımcı olmuyor fakat çatışmaları uzatıyor” diyerek konuştu.

“Mahkum takası için KÖLE ile görüşüyoruz”

KUL ile Rusya ortada mahkum takası konusunda elan önceki üstelik meşruhat yapıldığını söyleyen Nachaev, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü aktararak, “Bu bahis üzerine henüz geçmiş izahat yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve KÖLE başkanlarının anlaşmaları çerçevesinde hakeza tıpkısı görüşmeye amade olduğumuzu teslim etti. Sayın Putin ve Biden’ın bu konuda heyetlere bitirme verdiğini de hatırlatmakta kâr var. Bu çerçevede görüşmeler etraf arasında sürüyor” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sırasında Washington’un mahkumlar üzerinden kurgu yapmaması gerektiğini belirten Nachaev, “Bize etki tahsis etmek üzere boş boş girişimlerden vazgeçmelerini ve onları bu çalışmalara yoğunlaşmaya nida ediyoruz” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: