Pilarget Tabiat ve Yaşam Derneği’nden, Arhavi’deki Derelerin Beton Kanala Alınmasına Reaksiyon: 1800’lü Yıllardan Kalma Tekniklerle Bu Faaliyet Imkânsız”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Arhavi ilçesinde, Pilarget Vadisi’nde ateş parçası halk; derelerin beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmasına reaksiyon gösterdi. AKP Artvin Mebus Cihan Balta’nın, tıpkısı ay evvel yaptığı “Pilarget halkının isteğinin aksine tek molekül yapılmasına biz izin etmeyiz” açıklamasını anımsatan Pilarget Huy ve Yaşam Derneği Fahri Başkanı Sindirim Kurdoğlu, “Bu hizmet değil yabani bir çalışmadır. Doğayı bulunmayan ika çalışmasıdır. Doğa ile hakeza savaşım edilmez. 1800’lü yıllardan kalma tekniklerle bu say olmaz” dedi.

Pilarget Vadisi halkı; derelerin “tashih çalışması” adı altında beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmalarına reaksiyon gösteriyor.

Geçen ay, Pilarget Huy ve Dirim Derneği’nin düzenlediği Pilarget Vadisi Natür Festivali’hangi katılan AKP Artvin Milletvekili Dünya Teber, “Pilarget halkının isteğinin aksine hiçbir husus yapılmasına biz izin etmeyiz. Bu vadinin buradaki bu yerleşimin güzelliğini gördükten sonraları burada bir HES yapılması benim içime sinmez, dedim.”

Pilarget Tabiat ve Hayat Derneği Fahri Başkanı Hazım Kurdoğlu, AKP mebus Balta’nın tıpkısı kamer evvel yaptığı “Pilarget halkının isteğinin tersine hiçbir madde yapılmasına biz cevaz etmeyiz” açıklamasını anımsattı ve şunları söyledi:

“Şurada derenin içinden sâdır ahcar, şu kırıcıyla kırılıyor ve cidar yapılacağı söyleniyor. Burası kâin derenin içerisi, tabana atılan yeryüzü iki buçuk metre bir beton var. Süfli yukarı dört metreye düşüyor derenin yatağı. Burada bazı yollarda kayma vardı, doğrudur ama bu eşkâl tıpkısı düzentileme buraya akıllıca değil. Tığ bunu iddia ettik. ve bunu temelli dile getirdik yetkililere DSİ’nin yaptığı bu emek yabanıl aynı çalışmadır.”

“1800’LÜ YILLARDAN KALMA TEKNİKLERLE BU ÇALIŞMA OLMAZ”

Yapılan çalışmanın peşi sıra burada ne aynı doğa ne benzeri alabalık hangi bile aynı haşere kalacağını, tabiatla ilgili tek özdek kalmayacağını belirten Kurdoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bunu iddia ediyoruz. Bu hizmet değil vahşi tıpkısı çalışmadır. Doğayı namevcut etme çalışmasıdır. Tabiat ile hakeza savaşım edilmez. 1800’lü yıllardan kalma tekniklerle bu mücahede olanaksız. Bunu kanıt ediyoruz. Bu şekilde olanaksız. Biz dernekevi taş duvar dedik, bu lokal değil ağız ağıza vahşicesine doğayı katletmektir. Bunu hukuka taşıyacaktık. Fakat burada gerçekten kâh yerlerde üç ilkokul noktada mağdur olan köylülerimiz var. Bunların önüne geçmemek üzere yargıya gitmedik. Fakat bunu fırsat bilici uygulamacılar, DSİ’nin Toprak Müdürlüğü’ndeki teknik elemanlar buyursunlar. ve siyasilerimiz gene buradan sesleniyorum. Diyecek aynı madde bulunmayan söylenecek tıpkı madde kalmadı.”Share: