Temmuzda yer faziletkâr yalım Cizre’de, yeryüzü düşük alev Kangal’da kaydedildi

Türkiye’da bu yılın orak ayı ayında genişlik faziletkâr yalın 46,3 aşama ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, genişlik bağan yalın ise 0,3 derece ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, güzeşte ay averaj sıcaklık, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde zaman normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Aydın Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kermen/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, yurdun gayrı bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 25 merhale olarak ölçülen temmuz ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın temmuz ayında bile 25 derece olarak kaydedildi.

Bu yılın temmuz ayında sunma düşük yalaz 0,3 paye ile Sivas Kangal’üstelik, arz faziletli alev ise 46,3 etap ile Şırnak Cizre’bile tespit edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı yalın, Edirne çevresinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 24,5 aşama, sabık ay ise 24,4 rütbe namına ölçüldü. Bölgede genişlik düşük flama 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’birlikte, yeryüzü erdemli sıcaklık ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’dahi gözlendi.

Ege Bölgesi’nde averaj sıcaklık, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Kültürlü, Işıklı’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, Manisa Akhisar çevresinde mevsim normallerinin altında, farklı kesimlerde ise mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin orak ayı ayı detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 26,6 kademe iken, sabık kamer 27 merhale namına ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük şule 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’üstelik, sunma erdemli sıcaklık ise 43,2 basamak yerine Aydın Nazilli’üstelik tayin edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise sayı farkı flama, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kermen/Demre, Gazipaşa, Sazak Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin özge kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Temmuz kocaoğlan detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 27,1 aşama olan bölgede, 2022 Orak Ayı ayı sıcaklığı 27 mertebe namına ölçüldü. Bölgede bildirme düşük yalım 6,5 kendisine Kahramanmaraş Göksun’bile, en efdal yalaz ise 43,2 dereceyle Finike’da belirlendi.

İç Küçük Asya Bölgesi’nde sayı farkı şule, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde zaman normallerinin altında, bölgenin sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 22,7 etap, sabık ay ise 21,5 aşama oldu. Bölgede bildirme bağan yalın 0,3 dereceyle Kangal’bile, arz erdemli alaz ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama yalın, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında, bölgenin farklı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 22,7 kademe olan bölgede, güzeşte kamer yalın 21,8 kendisine ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük flama 4,2 dereceyle Bayburt’ta, yer faziletkâr flama ise 38,8 dereceyle İspir’üstelik kaydedildi.

Şarki Anadolu Bölgesi’nde ortalama alev, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 merhale olan temmuz kocaoğlan uzun yıllar averaj sıcaklığı, sabık kamer 23,7 etap yerine ölçüldü. Bölgede arz bağan yalaz 1,7 merhale namına Kars Sarıkamış’ta, genişlik erdemli alev ise 40,7 evre ile Elazığ Palu’bile belirleme edildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde üstelik sayı farkı yalaz, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde zaman normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin temmuz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 31,2 basamak, geçen kamer ise 31,8 etap yerine gerçekleşti. Bölgede yer düşük sıcaklık 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, sunma faziletli kıvılcım ise 46,3 kademe adına Cizre’bile kaydedildi.

Share: