Cehennem Deresi Kanyonu’nun Turizme Kazandırılması İçin Yapılan Çalışmanın Durması ve Katıksız Sit Alanının Nakız Edilmesi Tepkilere Illet Oldu

KASIT İSTANBULLU

Kendi dalında dünyanın bildirme büyük ikinci kanyonu olan Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu amacıyla hayata geçirilen “Cehennem Deresi’nde Cennet Yaşanıyor” projesinde çalışmaların durması ve kanyon içerisinde yapılan merdiven, ilçede tepkilere sebep oldu.

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki kâin Cehennem Deresi Kanyonu amacıyla yapılan “Cehennem Deresi’nde Behişt Yaşanıyor” projesinde çalışmalar durdu. Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Çıpa, çalışmaların durmasına ve kanyonun tabii sit alanına uymazlık veren düzenlemelere aksülamel gösterdi. Demir, şöyle konuştu:

“ORASI DOĞAL SİT ALANI, O YÜZDEN YAPILACAK PROJELERİN NATÜREL SİT ÖZELLİĞİNİ BOZMAMASI GEREKİYOR”

“Ardanuç Tamu Deresi Kanyonu’nda 2-3 yıldır benzeri faaliyet var. Bu çalışmayı Kalkınma Ajansı, Özel İdare, Kültür Turizm Bakanlığı beraber yürütüyorlar. İşin filhakika biz, ilçemize yapılan tıpkısı yatırımın gerekliliğine inanıyoruz. Zira Cehennem Dere Kanyonu Türkiye’nin sınırlanmış kanyonlarından birisi, tanıtılmaya ihtiyacı var ve gâh düzenlemeleri yapmaya bile ihtiyacı var. Amma ora doğal sit alanı, o yüzden yapılacak projelerin natürel sit özelliğini bozmaması gerekiyor. Tığ, yapılan yatırımı makul buluyoruz, lazım buluyoruz, gecikmiş buluyoruz amma bire bir domestik yönetici adına üstelik bizim hiçbir fikrimizin alınmadığı ve oradaki proje üstünde hiçbir dahlimizin olmadığını yorumlamak istiyorum.

“KANYON İÇERİSİNDE YAPILMAMASI MÜSTELZIM İŞLER YAPILMIŞ”

Yapılan yatırımlar doğru amma haksızlık, kusur şurada. Hem yerele danışılmıyor hem da orası doğal sit alanı. Adı üstünde, doğal; allah vergisi, olduğu kadar demektir. Bunu kazmayla, kürekle, aksiyon makinalarıyla bozarsanız, nakız ederseniz onun doğallığını, güzelliğini, çekiciliğini yitirirsiniz. Bizim eleştiri noktamız dahi orada bazen yerlerdeki çalışmalarda kanyon içerisinde yapılmaması gereken işler işlenmiş. Bunu kusurlu bulduğumuzu, akseptans etmediğimizi belirtmek istiyoruz amma yapılan yatırım zaruri mi, vacip. Bitmeme etsini mi, tabii ki devam etsin. Ancak aslını bozmadan, doğayla uyumlu, bilimsel gerçekliklere akla yatkın icraat yapılmasını istiyoruz.”

“PARÇALAYIP, ONDAN SONRADA BIRAKIP ÇÖP HALİNE DÖNMESİNİ İSTEMİYORUZ”

İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan ise “Otantik yapısı bozulmuştur. Yatırıma şükreden insanlarız. Çokça da iyice ayrımsız envestisman. Bunun rastgele zamanda yanındayız fakat birlikte olduğumuz kadar yapılan yatırımın dahi tamamlanmasını istiyoruz. Yani parçalayıp, ondan sonra dahi bırakıp gübür haline dönmesini istemiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BURASINI TURİZME PEKIŞTIRMEK, KAZANDIRMAK BITTABI HEPİMİZİN ARZUSU AMMA DOĞAYI TAHRİP ETMEDEN”

Vatandaş Gürsel Kaya bile şunları söyledi:

“Eski dönemlerde tüvana kültürlerin ve doğanın bize bahşetmiş olduğu güzelliklerin hepsinin tıpkı yerde yaşandığı kaza. Burasını turizme esermek, vermek elbette hepimizin arzusu amma doğayı nakız etmeden. Tamu Deresi’nde yüzyıllardır doğanın şekillendirdiği benzeri yapı var. Batıdan gelen turistler Tamu Deresi kim dünyanın yer iri ikinci kanyonu. Şu anda birlikte bu kanyonun başında bulunmaktayız. O saf güzellikleri kısaltmak amacıyla Ardanuç’a geliyorlar amma içerisinde yapılan posta üzere tahribatlar, eğreti yapılanmalar insanların tabiatiyla ilgisini çekmiyor. Çünkü balaban şehirlerde bu yapılan şeylerden, takma yapılan şeylerden, bilahare yapılan inşaatlardan çokça daha ilavesi var.”Share: