Nazır Kirişci: Şeker pancarı çalım fiyatı, titrem başına 1400 TL olacak

TARIM ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda “Bu yılki şeker hastalığı pancarı kurum fiyatını, titrem başına 1400 TL olarak açıklıyoruz; tatlıca, iyi olsun. Antrparantez çükündür istihsal kotasını mütemmim üreticilere ton başına 50 TL kota tamamlama primi üstelik ilave verilecek. Böylece şeker hastalığı pancarı alım fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, mütenevvi programlara katılmak üzere icra vekili yardımcıları Nihat Pakdil ve İbrahim Yumaklı, Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç, Hayvancılık Umumi Müdürü Salih Polat ile Kars’a geldi. Valiliği mülakat yazar, itibar defterini imzalayan Kirişci, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Türker Garip ile görüştü. Kirişci, elan bilahare iklim protokolüyle basına sınırlanmış güruh yaptı. Valiliğin arkası sıra Şeker Fabrikası’na geçen Kirişci ve beraberindekiler, çükündür çalım kampanyasına katıldı. Çiftçilerle ahbapça fail Vekil Kirişci, bu yılki şeker hastalığı pancarı hava fiyatının ton başına 1400 TL olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Önemli tıpkısı seksiyon olan tarımı yükseltmek, bir zamanda üreticilerimizin emeklerini himaye üzerine son derece kararlıyız. Bu iki hususu birbirinin koşulu yerine görüyor, tarım politikamızı besin bağımsızlığını ve insanı merkezine alan tıpkı anlayışla şekillendirmeye bitmeme ediyoruz. Toptan ekonomide ortaya çıkan ipham ve riskler dolayısıyla şeker hastalığı üretiminin mühim önemi zaman elan üstelik artmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizi kıvançlı edecek rastgele fedakarlığı ve çalışmayı umum birliğiyle yapacağımıza özden inanıyorum. Lüzum özel sektör gerekse kamu işletmelerimiz bu konuda aklıselim yaklaşım içre mutlak olacaktır. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde gelişigüzel antlaşma olduğu kabil üreticimizin yanında durmaya bitmeme edecektir. Yaptığımız tarımsal desteklemelerde olduğu kadar emeğin hakkını koruyacak uygulamalarımızla da bundan ivaz verememe üstüne azimli olduğumuzu açıklamak istiyorum. Üretmeden bu ülkenin refah ülkesi olması, gelişmesi, eksantrik çeşit olabilir değildir. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerimize birlikte esasen bu tatlılıkla destek vermeye bitmeme edeceğiz. 1 ton şeker pancarı baz alım fiyatı, 2021 yılı ürünü amacıyla bildiğiniz gibi 420 TL kendisine belirlenmiştir. Ancak toptan boyutta erke ve girdi maliyetlerinde yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı çükündür baz alımı fiyatına her ton amacıyla arttırma 15 TL prim terviç ödemesi yaptık. Böylelikle çükündür üreticilerimize kestirmece 100 milyon TL bindi sağlamış olduk. 2022 yılı zaman alımları üzere de küsurat girdi maliyetlerine ve pahalılığa alın çiftçilerimizi korumak hesabına mukteza çalışmaları bugün itibarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker hastalığı pancarı hava fiyatını, titrem başına 1400 TL kendisine açıklıyoruz. Körpe, hayırlı olsun. Ayrıca çükündür istihsal kotasını bütünler üreticilere, ton başına 50 TL kota bütünleme sınavı primi bile arttırma adına verilecektir. Böylelikle şeker hastalığı pancarı çalım fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur. Görklü olsun.”Konuşmanın peşi sıra Nazır Kirişci, kampanyayı başlattı ve evvel pancar alımını birlikte kendisi yaptı.

Share: