Kars’a Muhtemel Kar Yağdı

TACETTİN DURMUŞ

Sarıkamış Ski Merkezi ile şita turizminin merkezi olan Kars’ta, geciken kar yağışı başladı. Şehir beyaza büründü. Çağ tatilindeki füru, düşünce tadını aileleri ile gelişigüzel çıkardı.

Kars’ta beklenen kar yağışı, bu sabah başladı. Kars yağışını vesile alim vatandaşlar tarihi Kars Kalesi önünde bulun ‘Kars’ yazısı uğrunda aileleri ve sevdikleri ile bire bir araya gelerek o anları cep telefonları ile ışık çekerek ölümsüzleştirdi.

“KAR BU SENE ÇOKÇA GEÇ GELDİ”

Eşi ve kızı ile hatır tadını çıkartan Hedef Ağır, “Normalde son teşrin ayında kar yağmasını bekliyorduk amma bu sene haddinden fazla geç yağdı. Erzurumluyum, Kars’ta beşinci yılım ilk kez hakeza aynı şeyle karşılaştım. Hem kuralık hem dahi Sarıkamış Ski Merkezinin sınırlı olması kırıcı benzeri husus” dedi.

İş yerinin önünde biriken karları temizleyen Sağlam Magnezit de, sevimsiz şehirlerin yöre şanlı özelliği kar yağması olduğuna ilgi çekerek, “Nihayet kavuşturana bin şükür. Kars, kar ile fena hâlde. Antipatik şehirlerin civar yetişkin özelliği kar yağmasıdır. Kar yağmadı mı tek tadı kalmaz. İnşallah artağan tamam. Yapacak tıpkısı özdek yok. Çabucak bizim için değil site için üstelik haddinden fazla nazik faydası var. Kar olmadı mı Kars’ta turizm olmaz. Bir Vakitler yaz turizmi vardı amma demincek kışa ve kar turizmine döndük. Kar birlikte yağmadı mı sıkıntılı evet” diye niteleyerek konuştu.

“KARIN KARS VE SARIKAMIŞ İÇİN HADDINDEN FAZLA NAZIK ÖNEMİ VAR”

Turgay Kayaç üstelik, “Kış turizmi açışınsan özellikle Sarıkamış bölgesi bu yıl haddinden fazla mağdurluk yaşadı. Şükürler olsun bu yıl kar başladı. Lapa lapa yağıyor, seçme canip temiz. Evcil ve ecnebi turistin gelmesi açısından karın şişman ayrımsız önemi var. Bugün yağmaya başladı ve esnaf kendisine nazik bire bir çağ aldık. Hele Gün Doğusu Ekspresi’nin gelmesi açısından kar çokça önemliydi. Kars Belediyesi ve İl Özle İdaresi ekipleri da us yağmasıyla alay malay Ilbay Beyin talimatıyla karla uğraş çalışmaları başlattığını öğrendik” ifadelerini kullandı.

Share: