Nazır Karaismailoğlu, yazdığı mektupla İsviçre’de birinci olan Esra Sümeyye Öz’ü kabul etti

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Acun Kat Birliği (Universal Postal Union-UPU) vasıtasıyla İsviçre’birlikte planlı pusula barı yarışmasında birinci seçilen Esra Sümeyye Sili’ü akseptans etti.

PTT’nin üyesi olduğu UPU eliyle seçme sene çoluk çocuk için planlı kitap barı yarışmasını bu sene Bingöl’den katılan Esra Sümeyye Öz kazandı.

Halis’ü Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığındaki makamında akseptans eden Karaismailoğlu, konuğuyla sürece ilişik değerlendirmede bulundu. Mektubun hikayesini dinleyen Karaismailoğlu, Günahsız’ü başarısı nedeniyle tebrik etti. Karaismailoğlu, “Sümeyye bizi çokça gururlandırdı, sevindirdi, inşallah bu başarıları devam edecek.” dedi.

İsviçre’den birincilik ödülüyle dönen Esra Sümeyye Temiz üstelik bu yıl 51’incisi planlı yarışmanın temasının “Canlı Birine İklim Krizi Üzerine Sebep ve Elbet Harekete Geçilmesi Gerektiğini Anlatan Bire Bir Betik Yaz” namına belirlendiğini belirterek, “Benim önce öğretmenim annem. O yüzden benim için en deli dolu birey annemdir. Mektubumu ona hitaben yazdım.” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkı ana tıpkısı evladı, aynı bala aynı toplumu değiştirir”

Acun genelinde 9-15 yaşındaki gençlerin katıldığı yarışmada PTT Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı personelinden oluşan encümen üyelerince Türkiye genelinde 110 betik beyninde dereceye giren önce 3 yapıt belirlenmişti. Birinci eserin tercümesi ise Fransızca’ya çevrilerek UPU Uluslararası Büroya iletildi.

UPU gözetiminde de birinciliğe müstahak tanıdık Salt’e, kızıl madalya ve sertifika verildi.

Salt’ün mektubundan gâh bölümler, UPU binasında bugüne büyüklüğünde yarışmayı kazanan mektupların sergilendiği bölüme asıldı.

Söz konusu belgede mektubun şu bölümleri yer aldı:

“Öğretmenim etkili birine betik yazarak abuhava krizine dikkat çekmemi istedi. Bana bakarak dünyanın etkisi faziletkâr, bildirme koskocaman varlığı annelerdir. Anne dünyayı şekillendirir, nesilleri eğitir, toplumları değiştirir. Umum acun annelerine tabiiyet ve saygılarımla kaldırmak istiyorum. Sevgili anneler, abuhava krizi hayatımızda onarılmayacak yaralar açmadan, köylü dönüşü imkansız hasarlar bırakmadan bu yıkıma ‘Dur!’ demelisiniz. Siz annesiniz; asıl, çoğaltır, doğurur, eğitir, öğretir, büyütür. Esas var boy bos, temel yaşatır. Sevgili anneler, unutmayınız kim tıpkısı esas bire bir evladı, aynı enik bir toplumu değiştirir ve etkiler. Annelerin hayat tarzı, evlatlarının hayat tarzını belirler. Anneler geleceğe cephe çizer.”

Kabule, Öz’ün ana ve babası ile PTT Genel Müdürü Melik Gülten dahi katıldı.

Share: