6 ildeki bazı yerlere ilgilendiren “sit alanı” ve “korunması lüzumlu taşınmaz firez varlığı” kararları

Hars ve Turizm Bakanlığının, şeş ildeki bazı yerlerin “sit alanı” veya “korunması muktezi gayrimenkul ekin varlığı” yerine tescillenmesine ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Firez Varlıklarını Himaye Nahiye Oturmuş, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Firez Varlıklarını Esirgeme Toprak Kurulu ile Gelibolu Tarihi Alanı Firez ve Gusto Varlıklarını Koruma Komisyonu kararlarına göre, Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi In Yerleşimi 1. aşama kazı bilimsel sit alanı yerine tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Merkep Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması zaruri gayrimenkul hars varlığı kendisine car edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. etap arkeolojik sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 ada, 8 ve 7 parsellerde düzlük düzlük ve özel mülkiyete ilişik yurt, korunması vacip gayrimenkul hars varlığı zar edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı dahi 1. ve 3. kademe kazı bilimsel sit alanı olarak tescillendi.

Share: