MUTEDIL HASARLI ÇIKAN BALCALI HASTANESİ’NDE HASTALAR TAHLİYE EDİLİYOR

KAHRAMANMARAŞ ve arkası sıra Hatay merkezli depremlerde taşıyıcı kolonlarında ölçülü hasar belirleme edilen Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde hasta boşaltma işlemleri bitmeme ediyor.

50 yıl geçmiş Adana’da kurulan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nin anne binasında bulunan hamal kolonlarının Kahramanmaraş ve Hatay merkezli meydana gelen depremlerin arkası sıra ölçülü düzeyde hasar gördüğü tespit edildi. Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin incelemesinin peşi sıra binanın tahliyesine karar verildi. Esbak akşam saatlerinden itibaren servislerde ve sakil hizmet ünitelerinde yatan hastaların başka hastanelere nakil ve aktarma işlemleri başladı. Çalışmalar bugün üstelik bitmeme ederken hastanedeki çevirgeç gereçler bile parça parça kamyonlara yüklenerek taşınıyor.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ: RİSKLİ

Bugün sabahleyin saatlerinde Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’nün yaptığı yazılmış açıklamada ise şu ifadelere meydan verildi:

’20 Şubat 2023 tarihinde Hatay merkezli gerçekleşen depremlerden bilahare hastanemiz hem Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü talim üyelerimiz hem dahi Adana Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekibinden oluşan 9 nefis tıpkısı yarkurul aracılığıyla incelenmiştir. Uzmanlardan oluşan bu komisyonca esasen çarkıt ve dingildek olan binalarımızın üst üste gerçekleşen depremler zımnında kötü bakir bire bir depreme maruz kalması halinde riskli olabileceği kanaatine ulaşılmıştır. Nedeniyle bu risk dolayısıyla hastanemizden, hiçbir hastamız kıygın edilmeyecek şekilde Adana Şehir ve Yüreğir Çap Hastanelerine ilaç amaçlı geçmiş akşam başlayan hastalarımızın tahliyesi parçalanmamış akşam devam etmiştir. Onkoloji hastanemiz bu tahliye kapsamı dışındadır?

Share: