Munzur Çayı’nın kıyısında oba kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine mevrut tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında deri kampı yaparak saf güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu akarsu kâin 1500 rakımlı kaymakamlık, natürel güzellikleriyle yerel ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dört sezon natür ve su sporlarına yarar düzlem sunan ilçede, keçe kampı alanları üstelik akıbet yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan balaban ehemmiyet haiz deri kampına çevre illerden mevrut misafirlerin yanında dolay sakinleri birlikte bent gösteriyor.

Günübirlik yahut mufassal devamlı seyahat kapsamında ilçeye gelen misafirler, hele Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su şeş canlıları, berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryumu mümasil çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla iç içe devir geçiren dinlenme kampı tutkunları, çağ boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları üstelik esermek haddinden fazla dörtköşe”

Huy tutkunu Âşık Turgut, AA muhabirine mukannen aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve kent stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne er başlamanın çokça keyifli olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında otağ kurup yüzmeye gidiyoruz ve arkası sıra gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Dönüş içerisinde istirahat etmek amacıyla hamak üzere muhtelif aktiviteler yapıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten bilahare birlikte yaktığımız ateşte patates ve biber közlüyoruz. Dinlenme Kampı yaparken yıldızları dahi incelemek çok sevinçli.” dedi.

Hatay’dan mevrut Fevzi Albinos, tatil düzenlemek için Ovacık’ı tercih ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce huy tutkununu konuk ettiklerini tabir etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki sunma güzelce aktivitelerden biri kamp fora etmek. Ovacık geleceğin genişlik büyük turizm yerlerinden biri olacak. Bura natürel güzelliğiyle bandaj çekiyor. Buraya gelen arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın seçme yerinden gezici geldi”

İlçede otel işleten Suat Eren de Ovacık’ın gelişigüzel sezon binlerce ziyaretçinin yol uğrağı yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok tabii güzelliğe sülale sahipliği yaptığını dile getiren Aziz, şöyle konuştu:

“Temas yerde çekicilik haddinden fazla sıcakken Ovacık’ta insanlar plato serinliğinde ant geçiriyor. İnsanlar burada güzün fotoğraf çekiyor, kışın ski yapıyor, bahar ve yaz aylarında rafting, kamp ve trekking yapıyor. Bu yıl tatilciler ilçemize gösterişli arzu gösterdi ve zaman çok dolgunca geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda ilkin gelmek üzere dünyanın seçme yerinden turist geldi. Bunun dışında daraç içinden bile İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli üzere illerden mevrut tatilcileri ağırladık.”Share: