Mülteciler İçin Şartlı Eğitim Bilimi Yardımı Programı İçin Ankara’da Tören Düzenlendi.

Mülteciler İçin Koşullu Eğitim Bilimi Yardımı Programı’nın UNICEF yoluyla yürütülen faaliyetleri, zaman Ankara’üstelik planlı törenle Türkiye’ye devredildi. Programdan yararlanan Suriyeli Hiba, “Eğitim Bilimi insanın kıymetini artırıyor. Kimse eğitilmemiş kalmasın” dedi. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ise, “Mültecilerin yarısı kadarı 25 gözyaşı altında. Demek oluyor ki, önümüzde önceliklendirmemiz müstelzim bire bir geçim var. … Gelişigüzel çocuk amacıyla koca olan terbiye, psikolojik olarak ve toplumda kendisine vadi olmak açısından mülteciler bahis konusu olduğunda çokça daha nazik sunu ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, AKARSU, Avrupa Sivil Himaye ve İnsani Müzaheret Operasyonları Umumi Müdürlüğü, UNICEF ve Türk Kızılay’ın ortaklığındaki Mülteciler İçin Şartlı Terbiye Yardımı Programı’nın UNICEF eliyle düzenlenen faaliyetleri, zaman Ankara Cernmodern’dahi düzenlenen törenle Türkiye’ye devredildi.

Törene, SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Türk Kızılay Umumi Müdürü İbrahim Altan, Avrupa Sivil Siper ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Türkiye Başkanı Devrig Velly, UNICEF Avrupa ve Mutedil Asya Direktörü ve Avrupa’daki Sığınmacı ve Göçmenler Özel Koordinatörü Afshan Khan ve Ev ve Toplumsal Hizmetler Vekil Yardımcısı İsmail Ergüneş katıldı. Etkinlikte, programdan yararlanan Suriyeli Hamza ile Hiba’nın ebeveynleriyle katıldığı tıpkısı celse düzenlendi. 9 yıldır Türkiye’bile yaşadığını ve Koşullu Terbiye Yardımı Programı’nı sosyal medya aracılığıyla öğrendiğini belirten Hamza, şunları söyledi:

“Hem kendimizi Türk öğrencilere tanıtma fırsatı sunuldu hem de gelecek hayallerimiz amacıyla evire çevire bir vesile oldu bitmeme ettirmek amacıyla. Önceleri okumaktan korkan çocuklara seslenmek istiyorum. Ihtimal size şu dakika pres gelebilir amma, ilerde evire çevire tıpkısı maltalık almak istiyorsanız ekti tutunun. Evire Çevire tıpkı amaç bulun.”

Hiba ise şöyle konuştu:

“Eğitim insanın kıymetini artırıyor. Nereye gitsem birlikte kimseye ihtiyacım kalmaz. Değme yerde müfit bu eğitimler. Dik ve ayakta durmuş tamam. Yani eğitime bitmeme edin. Kimse eğitilmemiş kalmasın. Fırsatınız varsa kaçırmayın derim. Yoksa üstelik bulmaya çalışın ve aynı hedefiniz olsun. Ondan on paralık vazgeçmeyin. Hele kız çocukları üzere. Intikal Etmek benzeri kız çocuğu için kendine yapılacak genişlik büyük iyiliktir.”

ALTAN: ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞLADIĞINDAN BU YANA BALABAN BİR BAŞARIYA İMZA ATILMIŞTIR

Ardından Türk Kızılay Umumi Müdürü Altan, şu konuşmayı yaptı:

“Türk Kızılay’ı olarak hem devletimizden hem paydaşlarımızdan büyük destekler görüyoruz. Geçici ve arsıulusal koruma altında olan ihtiyaç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmak yerine hizmetler üretiyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin cesim aynı bölümünü üstelik çocukların eğitime erişimi ve devamlılığını icat etmek yerine yaptığımız faaliyetler oluşturuyor.

2017’den bu yana hayata geçirilen Koşullu Terbiye Yardımı programında genişlik iri hedeflerimizden biri okullaşmanın önündeki kazançlı ve sosyal engellerin aşılması namına Kızılay Iri akça altyapısı ile müzaheret ulaştırmaktır.

Meşrut Yetişek Yardımı başladığından bu yana Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız, Milli Terbiye Bakanlığımız, UNICEF ve Türk Kızılay ortaklığında iri bir başarıya imza atılmıştır.”

VELLY: ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI ŞU ANDA GÜVENİLİR ELLERDE

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Türkiye Başkanı Velly ise şunları kaydetti:

“800 binden fazla çocuğun ailesi Şartlı Eğitim Yardımı programından nakit bindi aldı. Bütün ödemeler düzenliydi. Biricik aynı ödeme bile kaçırılmadı. Bununla kurum birlikte duyabiliriz. Zira oldukça ağdalanmış tıpkısı süreç. 135 bini çok çocuk, bala dulda bileşeninden faydalandı. Bu bileşeni da millî programa eklemiştik. Şu anda anlıyoruz kim bu, hükümet tarafından millî programda de heveslendirme ediliyor.

11 bin yavru munzam destek aldı, yönlendirmelerle birlikte. Özel ihtiyaçlara ehil oldukları ve okul dışı kaldıkları üzere. Projeden bahsederken, 100 binlerce hayata dokunduğumuzu söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu fırsattan faydalanarak Türkiye hükümetine haddinden fazla teşekkürname demek istiyorum. Okullarınızı sığınmacı çocuklara açtığınız için müteşekkiriz.

Meşrut Terbiye Yardımı şu anda güvenilir ellerde. Türkiye hükümeti, AKARSU Delegasyonu alay malay bu programı devam ettirecekler. Suriyeli çocukları ve sığınmacı aileleri 2024 yılına kadar destekleyecekler önümüzdeki aşamada. Programın inanılır ellerde olduğunu saymak haddinden fazla fena hâlde.”

KHAN: ŞARTLI EĞİTİM PROGRAMININ ETKİN BİR ŞEKİLDE UYGULANMASI EŞ NAKİT PROGRAMLARINA İLHAM OLMAKTA

Velly’den sonradan kortej kayran ve programın başarılarını tesit etmek amacıyla tıpkı araya gelmekten bahtiyarlık duyduğunu tamlayan UNICEF Avrupa ve Mutedil Asya Direktörü ve Avrupa’daki Sığınmacı ve Göçmenler Hususi Koordinatörü Khan, şu konuşmayı yaptı:

“Umum bu çabaların amacı çocukların birinci sınıf eğitime erişebilmesini sağlamaktı, mülteci torunlar üstelik dahil doğmak amacıyla. Eğitim, rüya anlamına dirimsel. Tığ bunu sabahleyin bile duyduk, haddinden fazla net benzeri biçimde duyduk. Beceriler, sargı düzeyi ve tümce amacıyla henüz dolgunca bire bir gelecek olanağı. Hep için çokça yetişkin. Fakat ne yazık kim çoğu bala için eğitime süreklilik olanağı, fukaralık ve mali engeller nedeniyle gecikmekte. Türkiye hükümetine, seçme çocuğun eğitime erişimi yönündeki çabaları üzere haddinden fazla teşekkürname eylemek istiyoruz.

Bu program herkese haddinden fazla iyice bir örnek sundu. Eğitime yönelik engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceğine dair gani bir örnek sundu. Hem millî sosyal dulda sistemleriyle ahenkli aynı şekilde düz yazı edildi hem dahi sistemin güçlendirilmesi yaklaşımıyla insancasına bire bir krize şüphesiz engelleme edilebileceğine yönelik gani bire bir bir oluşturdu.

Koşullu Yetişek Yardımı’nın etkileri sınırları aştı. Etkin aynı şekilde uygulanması ve sonuçlarının etken olması, analog akça programlarına sabah yeli olmakta. Hele, Ukrayna’dan mültecileri alan analog ülkelerdeki akçe programlarına sabah yeli olmakta.

UNICEF’in akçe fazlalık yaklaşımıyla birlikte finansal destekten ilavesi veriliyor. Takkadak mali bindi verilmiyor. Finansal destekten ilavesi veriliyor. Bu birlikte eşsiz benzeri ek ayar diyebiliriz.”

MEYER-LANDRUT: EĞİTİM, PSİKOLOJİK VE TOPLUMDA KENDİSİNE SAHA EDİNMEK AÇISINDAN MÜLTECİLER İÇİN ELAN NAZIK EN EDİYOR

SUTAŞ Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Meyer-Landrut ise konuşmasında şu hususlara değindi:

“Acun çapında en çok sayıda mülteci topluluğuna karı sahipliği yapmasından mütevellit Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başarılarını ölçüm ve teşekkürle karşılıyoruz. İnanılmaz bire bir başarı hikayesi yatıyor burada.

Mültecilerin yarısı kadarı 25 gözyaşı altında. Buyurmak oluyor kim, önümüzde önceliklendirmemiz müstelzim aynı barışma var. Tığ faydalanıcı ailelerden, o anne ve babalardan eğitimin ne kadar cesim olduğuna kulak verme fırsatını elde ettik. Onların üstelik söylediği için, temas yavru amacıyla oylumlu olan eğitim, psikolojik kendisine ve toplumda kendisine meydan yapmak açısından mülteciler söz konusu olduğunda çok henüz balaban yer ediyor.”

ERGÜNEŞ: IZLENCE, SEÇME ÇOCUĞUN GELECEĞİNE DOKUNDU

Son namına ise Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yardımcısı Ergüneş konuştu. Ergüneş, şunları söyledi:

“Ülkemiz 2003 yılından bugüne Meşrut Yetişek Yardımı programı ile 2 milyonu çok çocuğumuza bindi olmaktadır. Herhangi Bir yıl, eğlenceli eğitimin devam etmesi amacıyla 2 milyonun üstünde çocuk Şartlı Eğitim Bilimi Yardımı’ndan istifade etmektedir. 2017 yılında UNICEF’in maharet desteği ve Avrupa Birliği İnsani Müzaheret Genel Müdürlüğü’nün maddesel katkılarıyla Suriyeli ve değişik mülteci çocukları dahi bu manalı programın kapsamına alınmıştır. 2022 yılı itibariyle bugün yavru kuruluşlarımızda 525 Suriye uyruklu olmak amacıyla bin 150 ecnebi uyruklu çocuk bulunmaktadır. Antrparantez, Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen çocuklara müteveccih müdahale programlarımız kapsamında zaman Türkiye’bile, bin 7 Ukraynalı bala ve refakatindeki kişileri mihman etmekteyiz.

Eller için Meşrut Yetişek Yardımı programı ile 810 bini fazla sığınmacı çocuğumuzu akçe desteği ile eğitimini sürdürmesini sağlamıştır. Program kapsamında özel kırılganlıkları olan 170 bin faydalanıcı çocuğa ise bala dulda bindi hizmetlerini sunmuştur. Izlence, genişlik esasen bu yana evcil ve yabancı bahse konu temas çocuğun her bir anına ve geleceğine dokundu.”

Share: