Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Valdez: “Türk kahvesinin tadı hem damakta hem bile hafızada kalıyor”

Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Valdez, Türk kahvesinin dostları tıpkısı araya getirmenin yanı sıra hususi aynı kıvama cemaat olduğunu belirterek, “Türk kahvesinin tadı hem damakta hem de hafızada kalıyor.” dedi.

Valdez, Dünya Türk Kahvesi Haset nedeniyle rezidansında Küçük Asya Ajansına (AA) değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçinin eşi Celestina Dora Diaz birlikte Valdez bile Türk kahvesi pişirerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un armağan ettiği fincanla Büyükelçi Valdez’e servis etti.

Türk halkının Dünya Türk Kahvesi Günü’nü tebrik fail Valdez, Paraguay’birlikte birlikte “mate” adını verdikleri çayla dostlarla ortak paylaşımlar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Türk kahvesinin da bire bir tören kabil insanların arkadaşlarıyla paylaştığı özel benzeri madde olduğunu burada fark ettim. Paraguay’dahi da çok fazla kahvehane içiliyor. Çokça farklı çeşitlerde, şekillerde tüketiyoruz. Arkadaşlarımızla aynı araya geldiğimiz zamanlarda içiyoruz.”

Kahvaltıda ayrı ayrı tatlılar ve keklerin beraberinde sütlü kahve içtiklerini kaydeden Valdez, “Ancak Türk kahvesinin dostları tıpkısı araya getirmenin haricinde özel bire bir kıvama erbap, belli belirsiz ve evire çevire tadımı olduğundan temas etmek istiyorum. Türk kahvesinin tadı hem damakta hem da hafızada kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Valdez, Türk kahvesinin pişirilerek yapılan yegâne kıraathane çeşidi olduğunu belirterek, “Diğerlerinden ayıran benzeri özelliğe sahip. Şunu de söyleyebilirim ki eşimle Türkiye’ye geldiğimizden beri kahvenin ve alay malay getirdiği dostluğun tadını çıkarıyoruz. Zira dostluk ve kıraathane fena hâlde tıpkı bileşimdir diyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’ye gelmeden önceki Türk kahvesi için bilgelik sahibi olup olmadığının sorulması üstüne Valdez, Türk kahvesinin Paraguay’de bilindiğini ve kendilerinden bağış adına daim istendiğini söyledi.

Valdez, Paraguay’birlikte 5 Meyan’ta Acun Türk Kahvesi Günü’nün kutlandığını ve etkinliklerin basında iri yer aldığını dile getirdi.

Bu yılki Dünya Türk Kahvesi Haset’nün haddinden fazla koca bire bir özelliğe ehil olduğunu vurgulayan Valdez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan çok hususi tıpkısı ödül aldıklarını ve bu özel hediyenin tadını çıkardıklarını ifade etti.

Valdez, bunun dostluğun bir örneği olduğunu belirterek, “Bu esasta Türk ve Paraguay halkının ve iki devletin dostluğu anlamına mevrut tıpkı yapıya bile sahiptir. Paraguay’birlikte yapılan etkinliğe dahi Dışişleri Bakan Yardımcısı, birçok nazır ve bir nice Türk dostu katıldı. Bu yılki Dünya Türk Kahvesi günü vakit kaybetmeden Türkiye’bile değil, Paraguay’de dahi dostluğun sembolü oldu diyebiliriz.” dedi.

Büyükelçilere Türk Kahvesi hediyesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Türkiye’deki tamam ülkelerin büyükelçilerine, Türk kahvesi ve fincan bağış etmişti.

Altun, büyükelçilere gönderdiği mesajda, Türk kahvesinin nazirsiz lezzetinin birlikte ülfet, misafirperverlik, rikkat ve samimiyetin simgesi adına Türk firez hayatında müstesna tıpkı yere eş olduğunu kaydetmişti.

“Aynı fincan kahvenin kırk sene hatırı vardır” sözünün birlikte Türk kahvesinin tıpkı içecekten çokça daha ilavesi olduğuna belen ettiğine dikkati çeken Altun, mesajında, “5 Boşluk Dünya Türk Kahvesi Günü münasebetiyle, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesini rica ederim.” ifadelerini kullanmıştı.

5 Mesafe Dünya Türk Kahvesi Günü

Türk kahvesi, 2013’te Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilgelik ve Firez Örgütü (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Bırakıt Listesi’ne dahil edilmiş ve akseptans edildiği çağ olan 5 Mesafe, “Dünya Türk Kahvesi Günü” yerine kutlanmaya başlamıştı.

Share: