HKP’nin minimum sevap önerisini duyanlar kulaklarına inanamadı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, zaman Emek ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı uğrunda 2023 yılı minimum ücretinin belirleneceği toplantıyı ihtarname etti. Protestocular ellerinde “Asgari sevap yoksulluk ücreti olmasın, insani yaşanacak ecir istiyoruz”, “Sefalet Ücretine Hayır”, “Tencerede AŞ Değil, Dert Pişiyor” kayıtlı döviz taşıdı.

“DEĞME 4 ÇOCUKTAN BİRİ OKULA AÇGÖZLÜ GİDİYOR”

HKP’liler adına matbuat açıklamasını HKP Ankara İl Yöneticisi Meze Karkın yaptı. Karkın, şunları söyledi:

“Temas ne büyüklüğünde teknik yerine adı asgari ücret olsa birlikte minimal olmaktan eski averaj işçi ücreti haline gelmiştir. Minimum ecir civarında ücret alanların sayısı kestirmece 9,5 milyondur. Zımnında saptanan sevap asgari değil, sayı farkı ücrettir. Minimal ücret az daha cemi toplumun ücreti halini almıştır. Halkımız, aylaklık ve şişkinlik cehenneminde temas dönem biraz daha aşkın yanmaktadır. Zaman azık fiyatlarındaki faziletkâr artıştan kaynaklı gelişigüzel 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Ev beslenmeden kaynaklı çocuklarda aksiyon bozuklukları artmaktadır. Akaryakıt, hayatiyet, doğalgaz, gıda, giysi, rüşvet ve harçlara yani iğneden ipliğe gelişigüzel dolaşma yıpranmamış zamlar geliyor. Kiralardaki artış çıktı alışılagelen geliri olan benzeri vatandaşı dahi az çok zorlamaktadır. Bu şişkinlik cehenneminde emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler inim inim inlemektedir.

“25 BİN 400 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİDİR”

Halkımız bu acıları çekerken AKP’giller küplerini doldurmaya, iki üç yerden aylık almaya devam ediyor. Mavera yandan Halkımıza tasarruf tavsiye edenlerin savurganlığı ise kavşak uçuklatıyor. Zaman Saray’ın tıpkı günlük masrafı 10 milyon liradır. Kısacası halkımızın açlıktan ölmesi AKP’gillerin umurunda değil. AKP’giller vurgunlarına, soygunlarına, karışık yaşamlarına cevvaliyet kesmeden devam ediyor. Halkımız herhangi bir ahit henüz yoksullaşırken bankaların karları yüzdelik 400 konusunda çıkıyor. AKP iktidarının uyguladıkları kazançlı politikaları sonucu verimsiz daha birlikte yoksullaşırken zengin elan dahi zenginleşiyor. 2023 yılı üzere belirlenecek asgari ücret dört şahsiyet bire bir ailenin minimum geçim endeksinden süfli olmamalıdır. Yani verimsizlik sınırı olan 25 bin 400 liranın altına düşmemelidir.”

Share: