Müftülerden Talas’ın Kur’an-ı Bonkör sergisine tamlık had

Talas Belediyesi ‘Faksimile Mushaflar Kur’an-ı Cömert Sergisi’ni gezen Kayseri ilçe müftüleri, ‘insanı heyecanlandıran, müfit, herhangi bir ayrıntısı düşünülmüş iyice benzeri eserle karşılaştıklarını’ dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl Porte Gecesi gününde açılan ve açılışından bu yana şişman rabıta gören işporta, Ramazan ayının yaklaşmasıyla gelişigüzel yeniden demet odağı oldu. Ayrımsız toplantıya akmak üzere geldikleri Bitirim Ağababa Ekin ve Görüşme Evinde düzlük kayran sergiyi gezen kaymakamlık müftüleri, sergiye tamlık kadar verdi.

“Haddinden Fazla temiz, nadir ve anlamlı bire bir mekan”

Sergiyi gezdikten sonra düşüncelerini paylaşan Melikgazi İlçe Müftüsü Emrah Kandemir, serginin bakir nesillere Kur’an-ı Eli Açık yazımının ve bugünlere gelmesindeki emeğin anlatılması noktasında ehemmiyet yer ettiğini belirterek, “Öncelikle burayı düzenleyerek ziyarete açan Talas Belediyemizden Allah razı olsun. Hasis çokça nezih tıpkısı mekan haline gelmiş. Ecdadımızın Kur’an-ı Semih’in yazılmasına ne kadar ehemmiyet verdiğinin, ne büyüklüğünde iri gayretler sarf edilerek bugünlere getirildiğinin yıpranmamış nesillere aktarılması ve anlatılması açısından akıbet evre ehemmiyet genişlik etmektedir. Sayın Başkanımız Mustafa Yalçın Bey’e çok teşekkürname ediyorum” dedi.

” Türkiye’nin seçkin durumunda olmalı”

Daha bilahare mütekellim Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Ayrıntılı birlikte Faksimile Mushaflar Kur’an-ı Eli Açık Sergisi’nin önemine aksan yaparak Türkiye’nin herhangi bir yerinde olması müstelzim bire bir nişane olduğunu kaydetti. Müftü Teferruatlı şunları söyledi:

“Bulunmaz Başkanımız Mustafa Dik Bey’e gönülden teşekkür ediyorum. Bu pir serginin Talas’a ve Kayseri’ye kazandırılması haddinden fazla balaban tıpkısı fehva tabir etmektedir. Kur’an-ı Alicenap’in önce andan itibaren yazımına başlandığı harf ve hareke halinden günümüze büyüklüğünde yapılan yazım noktasında haddinden fazla nazik bir say. Bura bizi manevi benzeri yolculuğa götürüyor. Kur’an-ı Kerim’in ne merhalelerden geçip dahi bize kadar geldiğinin ve ondan sonradan de hafızlar aracılığıyla pekâlâ hıfz edildiğinin deme ve ehemmiyetini tığ burada can tıpkısı şekilde anlıyoruz. Sonuç basamak kocaman bir düzentileme. Bu kabilinden sergilerin Türkiye’nin seçkin yerinde olması gerektiğinin önemine inanıyorum. Emeği geçen herkesten Cenabıhak razı olsun.”

“Hepimizi çok heyecanlandırdı”

Akıbet olarak düşüncelerini paylaşan Talas İlçe Müftüsü Bünyamin Turgut birlikte serginin ziyaretçileri heyecanlandıran aynı yanının olduğunu söyledi. Özellikle Hz. Osman’ın okurken şehit edildiği Kur’an nüshasının insanı ayrıksı aynı manevi atmosfere büründüğünü tamlayan Müftü Turgut, “Başkanımız Mustafa Sert Bey’in açkı olduğu Faksimile Mushaflar Kur’an-ı Eli Açık Sergisi’ni gezdik, müftüler yerine hepimiz heyecanlandık. Hele Hz. Osman’a ilişik olan Kur’an-ı Semih’i başlamak hepimizi heyecanlandırdı. Ramazan Ayı’nın, Kur’an ayının, yaklaştığı bu günlerde Kur’an’a henüz çok ilgi göstermemiz gerektiğini, okumamız ve yaşamamız gerektiğini bu çevirici ile yeniden hatırlamış oluyoruz. Hepimiz heyecanlandık anahtar olan Başkanımızdan Cenabıhak razı olsun” diye konuştu.

Sergide Hz. Osman’ın okurken martir edildiği mushafın tıpkıbasımı ilkin kalkışmak için Şeyh Hamdullah Efendi’nin II. Bayezid dönemine ilişkin 1499’bile istinsah ettiği eseri ile Ahmet Karahisari’nin Kanuni Sultan Süleyman’ın talebi üzerine önce 220 sayfasını yazdığı ve henüz sonra öğrencisi Hasan Çelebi’nin 1584-87 yıllarında tamamladığı Kur’an’ı Koçak gibi birbirinden kıymetli birçok eserlerin tıpkıbasımları sergileniyor. Antrparantez, eşkâl sanatında geçer cilt, bileşik, hokka üzere açar gereçler da sergide saha alıyor.

Sergi, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 10.00 ve 17.00 saatleri arası gezilebilecek. – KAYSERİ

Share: