Mezar taşları üstelik remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya dahi

Son dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir oyuntu mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL arasında ayrım gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler dahi geliyor. Mermer ustalarına göre, gâh müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden sonra zaman eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Bedii, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demin ise 500 TL’ye alıyoruz. Yaklaşık yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Oyuntu takımını sabık sene bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye konfirmasyon fiyatı sunma bağan 7 bin TL. Bildirme efdal fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son zam yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar vasıtasıyla enteresan tekliflerin geldiğini belirten Beğenilir, “Elan önceki yakını durgun eşhas, mezarı açabilir misiniz yutmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bire Bir de gâh vatandaşlar ölmeden ilk oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi kabilinden yazılması gerekenleri yazıyoruz, memat durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da muhtelif vasıf ve desenlerde mermer, kalker, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine eş olan Türkiye’birlikte, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca açık tıpkı bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Iye Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Doğu Rum, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 nüsha tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin organizasyon, itidalli ve beribenzer ölçekli 9 bin atölye canlılık gösteriyor. Üretimin yeryüzü çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, kül üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu başka iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: