Metin çevre amacıyla İstanbul’dan Konya’ya yola çıkan bisiklet takımı Afyonkarahisar’da

Kasaba Kuruluşları El Birliği Derneği (ÇEKUD) ile İrfander Eğitim Teavün ve Ülfet Derneğinin düzenlediği ” Eyüp Odalık’dan Mevlana’ya Dimdik Belde İçin Çiftteker Turu”na katılan sporcular, Afyonkarahisar’da koyuverme verdi.

İstanbul’dan 26 Eylül’birlikte sağlıklı kasaba amacıyla yola çıkan 15 bisikletli, Yalova, Bilecik, Eskişehir, Kütahya’nın ardından Afyonkarahisar’a ulaştı.

Sporcular, 620 kilometrelik yolculuk esnasında farkındalık yapmak adına yer temizliği bile yapıyor.

ÇEKUD Genel Sekreteri Süleyman Coşar, AA muhabirine, etkinlik talebinin çiftteker sporcusu gençlerden geldiğini söyledi.

Derneklerinin ağaçlandırma faaliyetleri, erke tasarrufu, su istimal verimliliği, sofrada akim çıktı ve kavrayışsız dönüşümle ait mekân bilincini geliştirici eğitim bilimi faaliyetleri yaptığını aktaran Coşar, şu değerlendirmede bulundu:

“Gençlerden gelen talebi akseptans ettik, Konya Büyükşehir Belediyesi birlikte etkinliğimize bindi verdi. 26 Eylül’dahi öğle namazından sonra 15 bisikletli sporcumuzla Eyüp Padişah Camisi önünden akım ettik. Güzergahımızdaki illerdeki kıymetlerimizi bile ziyaret ediyoruz. İznik’te Eşrefoğlu Rumi Hazretleri ile Afyonkarahisar’da ise Abdurrahim Misri ve Padişah Divani Hazretlerine ziyarette bulunduk. Deminden bile Konya’ya akilane yola çıkıyoruz.”

Sporcular, ferda Konya’da olacak.

Share: