Mersin Ağacı haberi | Nazır Acılı, Sazak Nehari Bakım ve Hareketli Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Üzüntülü, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Vekil Acılı, Sazak Otizm Yatısız Hizmet Rehabilitasyon ve Sülale Müşavere Merkezini müzakere etti.

Eğitim gören torunlar ve aileleriyle dostane eden Izdıraplı, gösterilerini izlediği çocuklara ödül dağıttı.

Kederli, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Yatısız Hizmet ve Çalışkan Dirim Merkezinin açılış törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve yaşam süresinin uzadığını dile getiren Acılı, insan yaşlanmasının kebir ayrımsız ruzname olduğunu söyledi.

Kederli, Türkiye’bile 2021 sonu bakımından 65 yaş ve beden nüfusun oranının yüzdelik 9,7’e ulaştığına vurgu yaparak, “Erkek projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda değme 5 kişiden biri 65 yaş ve konusunda ulaşacağı dolay görülüyor. Yaşanan değiş ve dönüşümler bizleri yeni politikalar üretmeye, bakım politikaları geliştirmeye sınırlanmış kılıyor. Buğulu nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve ongunluk artışını gerektiriyor. Içtimai hizmet ağlarımızı çalışkan ve fonksiyonel tıpkısı şekilde dönüştürme zorunluluğumuzsa mübrem bir çözme almış durumda.” diye niteleyerek konuştu.

Toplumsal hizmetler alanında başarı oranı efdal benzeri proses yürüttüklerini tabir eden Yanık, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara uzun devamlı bakım hizmeti, kişi evinde yaşamını sürmek isteyenler için bile evde bakım, yatısız bakım hizmeti ve sağlık hizmeti desteği kabilinden değişik seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden aşkın vatandaşa bakım veriliyor

Bakan Üzüntülü, eksiksiz içtimai politikaların odağında ailenin düzlük aldığına dikkati çekerek, ” Bala, kadın, engelli, buğulanmış veya sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailelerinin yanında kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye dönük kendisine üretiyoruz. 500 bini fazla mânialı ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin beraberinde hizmet vermenin olabilir olmadığı yaşlıların kuruluş bakımına alındığını yineleyen Üzüntülü, “Türkiye’nin ciharıyek yanına münteşir huzurevlerimiz, yaşlı bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve buğulanmış hayat evlerimizle büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile buğulanmış bakım ve rehabilitasyon merkezimizde tahminî 27 bini aşkın büyüğümüze bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 pilot Gündüzlü Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi kuracağız”

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kederli, yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini yükseltmek için “Nehari Bakım ve Enerjik Dirim Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin anadan görme ocak yapısının korunmasını birlikte destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği aksiyon birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Müzaheret Programı” kapsamında “Sunu Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Koruma ve Arsıulusal Koruma Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını belirten Üzüntülü, şöyle bitmeme etti:

“Bu projeyle bala, karı, engelli ve nemli erat ilkin görünmek için hem Türk vatandaşlarına hem dahi eğreti ve uluslararası himaye altındaki bireylere yönelik yardımcı ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve eğreti esirgeme altındaki bireylere bakım veren 6 uçucu Nehari Bakım ve Etken Hayat Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtasıyla yaşlılarımıza günce bakım, müzakere, tesanüt, iyileştirme hizmetleri ile evde bakım desteğini üstelik antrparantez sunmuş olacağız. Mersin Ağacı’da hele mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin bile inşallah burada haddinden fazla sunturlu hizmetlere şalter olacağını beklenti ediyoruz. Nehari Hizmet ve Etkili Yaşam Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine akla yatkın, nitelikli ve ücretsiz bakım sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Bakım ve Canlı Dirim Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir asıl bakım birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Acılı, Yatısız Hizmet ve Enerjik Hayat Merkezi’nin evvel örneğini Mersin Ağacı’birlikte açıyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bizler deneyimli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf veren, müteharrik, üreten benzeri Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sazak Valisi Ulvi Hamza Pehlivan bile yatırımların, vatandaşların dirim standartlarını arttırmak üzere yapıldığını vurgulayarak, “Şu zaman itibariyle ilimiz genelinde 650 proje bitmeme etmekte. Bunların birlikte mali değeri 63 bilyon lira civarında. Bunlar içerisinde olan ve bugün açılışı yapılan hakeza manidar hizmetlere, vatandaşlarımız eliyle ayrı tıpkısı derece atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Bakan Izdıraplı, Vali Pehlivan ve değişik ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: