Bakan Üzüntülü: “2050 yılında herhangi bir 5 kişiden birinin 65 yaş ve cisim olacağı öngörülüyor”

Vekil Üzüntülü: “2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor”

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’ye benzeri olması öngörülen Mersin Yatısız Bakım ve Etken Hayat Merkezi’nin açılış törenine katıldı

Vekil Deniz Yanık:

“Politikalarımızın odağına gelişigüzel ant aileyi alıyoruz”

“Gündüzlü Bakım ve Hareketli Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, Türkiye’dahi 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve beden insan oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Zat projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda seçkin 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve beden olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri bakir politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye sınırlı kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve çoğalma artışını gerektiriyor” dedi.

Icra Vekili Deniz Üzüntülü, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan merkez Mezitli ilçesindeki Mersin Yatısız Hizmet ve Canlı Dirim Merkezi’nin açım törenine katıldı. Icra Vekili Yanık törende yaptığı konuşmada, tekmil dünyada eş yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, dirim süresinin uzadığını kaydetti. Özellikle ümranlı ülkelerde yaşlanma hızının daha çok arttığını vurgulayan Icra Vekili Üzüntülü, dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına müteveccih oylumlu bir ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında seçme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve gövde şahıs oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Vekil Acılı, “Tıpkı başka deyişle rastgele 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üzerinde demektir. Şahıs projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri yıpranmamış politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye tutkun kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve feyiz artışını gerektiriyor. Içtimai hizmet ağlarımızı hareketli ve işlevsel bir şekilde tahvil zorunluluğu kaçınılmaz tıpkı hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına değme ahit aileyi alıyoruz”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı adına, içtimai hizmetler alanında birçok ibdai hizmet modeliyle başarı oranı faziletkâr bir süreç yürüttüklerini dile getiren Nazır Üzüntülü, “Cümle faaliyetlerimizde ihtiyarlama sürecine yönelik totaliter ayrımsız politika oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza müteveccih verdiğimiz hizmetlerde bizim ana yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları sosyal yakınlarda, hareketli ve zinde ayrımsız şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına gelişigüzel antlaşma aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda izlem belirliyor, içtimai hizmet uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Bünye bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız için etraflı süreli hizmet hizmeti, kişi evinde yaşamını aylamak isteyenler üzere evde hizmet, nehari bakım hizmeti ve afiyet hizmeti desteği kadar muhtelif hizmetler veriyoruz. Toplumun seçkin bireyi kadar yaşlılarımızın de ferdî cereyan alanını genişletmek için çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Etkin ve sağlıklı yaşlanma bakışını destekleyecek eksiksiz hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akıllıca bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini aşkın sakat ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Kül hizmetlerde aileyi ve karı birlikteliğini öncelediklerini sık sık vurguladığını hatırlatan Bakan Üzüntülü, bunun hangi emretmek ve lacerem uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde yanıt yüklemek istiyorum. Yavru, karı, mânialı, buğulu veya içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini aşkın sakat ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Ayrımsız ayrıksı hizmetimiz ise buğulu bindi programlarıdır. Kişi münezzeh bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, sosyal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günce hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak ara sıra durumlarda eş beraberinde bakım yüklemek türlü olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi kuruluş bakımına alıyoruz. Türkiye’nin ciharıyek yanına münteşir huzurevlerimiz, buğulu bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulu dirim evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde tahminî 27 bini fazla büyüğümüze bakım veriyoruz. Tıpkı da bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz kadar ocak ve yapılış bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet düz vatandaşlarımıza hem dahi ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza bağlı nehari merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Yatısız Hizmet ve Canlı Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK marifetiyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘hayat memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına göre, yaşlıların yüzde 64’ünün en majör mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu anlatım ettiklerini söyleyen Nazır Acılı, “Yeniden yapılan araştırmalar gösteriyor kim, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda aylamak istiyor. Dolayısıyla gelgel bakımının yanı sıra devir bakım hizmetlerini dahi ayrımsız benzer adına çok muhteşem buluyoruz. Evde serbest zinde veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren dosdoğru yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kişi imkanları ile karşılamakta rehavet çektikleri konularda onlara koruyucu olarak günce hayat faaliyetlerine bindi sunuyoruz.

Büyüklerimizin sosyal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini artırmak ve kamu bunlarla alay malay, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza ruz hizmet hizmeti sunmak üzere ‘Yatısız Bakım ve Çalışkan Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hele hedefliyoruz. Bu nüsha ile geleneksel eş yapısının korunmasına balaban benzeri bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi içtimai çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte içtimai hayata enerjik katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz zinde olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin üstelik istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal hizmet arasında güreşçi köprüsü görevi gören ruz merkezleri ve hizmetlerini, nitelikli ve tevhit tıpkısı şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus ilgi gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 tarih bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza hareketli kendisine zaman hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 skor pilot Yatısız Bakım ve Faal Hayat Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen değişik projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini tamlayan Bakan Üzüntülü, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Koruma ve Arsıulusal Himaye Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile çocuk, eş, mânialı ve buğulu efrat ilkin koyulmak amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem dahi geçici ve arsıulusal siper altındaki bireylere yönelik apotr ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin Ağacı, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’üstelik vatandaşlarımıza ve geçici dulda altındaki bireylere hizmet veren 6 nüsha pilot Nehari Hizmet ve Etkili Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük hizmet hizmetleri, istişare, tesanüt, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Sazak’dahi özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çokça adamakıllı hizmetlere kurgu olacağını ümit ediyoruz. Gündüzlü Bakım ve Canlı Yaşam Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın hizmetleri nitelikli ve ücretsiz olarak sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Hizmet ve Hareketli Dirim Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir temel bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, tasavvur grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını ayn uğrunda bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Icra Vekili Üzüntülü, “Merkezlerde vadi düzlük bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek tıpkısı düzlem sağlamayı hedefliyoruz. Değişik taraftan, buğulu bireylerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini kurs, işporta, eylem kabil etkinliklerle sunmaları amacıyla organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın nitelikli toplumsal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, vakit kaybetmeden günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını birlikte eke buluyoruz. Bugün bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Yatısız Hizmet ve Faal Hayat Merkezinin önce örneğini Mersin Ağacı’de açıyor olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bizler tecrübeli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten bir Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Kederli, Mersin Ağacı’üstelik bakanlığa sınırlanmış 3 huzurevinde 188 vatandaşa bakım hizmeti verildiğini rapor ederek, “Yeniden bakanlığımıza sınırlı 1 Bakım ve Iyileştirme Merkezimizde 103 engelli vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde aynı zamanda gündüz hizmet hizmeti dahi vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız aracılığıyla sağlanan 9 Özel Bakım ve Iyileştirme merkezinden ise 796 özürlü vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Ayrıca Sazak’bile 17 bin 359 vatandaşımıza evde bakım yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Sazak Valisi Yüce Hamza Güreşçi bile yaptığı konuşmada, bu kabil kurumların devletin, yer haddinden fazla yararlı yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi.

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Kederli, konuşmaların arkası sıra açılışını yapılan Mersin Yatısız Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım alan yaşlılarla benzeri araya geldi, işlik çalışmalarını izledi.

Share: