Maşrık Ekspresi’ne ciddi rabıta

ANKARA ile Kars arasındaki 1310 kilometrelik yolu tıpkısı günde bitiren Şark Ekspresi’nde çetin ilişki zımnında 17 Ağustos’a büyüklüğünde düz olmadığı belirtildi. Doğu Ekspresi ile ‘çap’ veya ‘nostaljik’ benzeri seyahat yarmak isteyenler, biletlerini haftalar öncesi kabul etmek zorunda kalıyor.

Ankara’dan cereyan fail 371 geçici kapasiteli Şarki Ekspresi, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’u geçip serencam durağı olan Kars’a 1310 kilometrelik yolculuğunu benzeri günde tamamlıyor. Maşrık Ekspresi Anka’dan seçkin çağ saat 18.00’üstelik Kars’tan ise saat 08.00’dahi akıntı ediyor. Yataklı vagonları sayesinde rahatlığı ve öğün boyu izlenen benzersiz görünüş nedeniyle katar yolculuğu 7’den 70’e bir nice birey yoluyla yeğleme ediliyor. Tayyare ve otobüs biletlerinin pahalı bulan, evet üstelik masalsı tıpkı yolculuk beğenmek isteyenlerin demet gösterdiği Şarki Ekspresi’nde 17 Ağustos’a büyüklüğünde vadi olmadığı bildirildi.

‘FİYATLAR MAKUL’Ailesi ile Erzurum’dan Ankara’ya revan Nuri Kali, “Erzurumluyum, Ankara’üstelik görev yapıyorum. Treni esermek istedik. Tıpkısı bile basında çok duyum çıkıyor. Şen olduğunu düşünüyoruz. Deneyip şüphesiz gittiğini göreceğiz. Şu anda 3 hayat gidiyoruz. Fiyatlar birlikte gayet akıllıcasına, uçaklarla muvazene etmek cins değil. Bire Bir birlikte trenin güvenlik açısından önemi var. Tıpkı gayr dahi aynı anlamda hızlı trene gelgeç sayısı kendisine kapasiteyi yayımlamak açısından bir envestisman olacağını düşünüyoruz. Yoğun anlamda hızlı tren istiyoruz. Türkiye’nin gelişmesi, başkaca şark- günindi arasındaki gelişmişlik farkının kapanmasında yer yetişkin aynı ihtiyacın lojistik bindi olduğuna inanıyorum. Bu dahi acul katar” diye konuştu.’TREN YOLCULUĞUNU İLK ÖĞÜN DENEYECEĞİZ’Gün Doğusu Ekspresi ile yolculuk beğenmek için haftalar öncesinden saha ayırttığını söyleyen Sargı Gülel, ” Artvin’dahi yaşıyorum. Kızımla yağız yoluyla buraya geldik. Buradan Sivas’a trenle gideceğiz. Tren yolculuğunu ilk kez deneyeceğiz. Sivas’a biletler biricik birey 73, mektepli ise 63 liralık oluyor. Otobüs fiyatının nerede ise dörtte bire bir fiyatı” dedi.Treni sakametli olduğu için yeğleme ettiğini tamlayan Yakup Akcaba ise “Ankara’evet gidiyoruz. Şimendifer daha ucuz, daha imkanlı, 700-800 TL olmuş bire bir otobüs bileti, tığ onu nereden verelim? Trenle bir tane emanet 132 liraya gidiyoruz. Arada yer birkaç 600 liralık fark var. 600 lirayı gider orada yeriz” diye konuştu.İLK YOLCULUK

Yapımına 1920’li yıllarda başlanan, Ankara ile Kars arasındaki çipo yolunun Ankara ve Erzurum arası 1949’üstelik tamamlandı ve önce yataklı vagonla yolculuk gerçekleştirildi. İstanbul- Erzurum arası başlayan Şark Ekspresi, Kars bölgesinde Ruslardan kalma hattın birleşmesiyle birlikte 1973’te İstanbul- Kars arasında hizmete başladı. Detaylı yıllar Haydarpaşa’dan Kars’a gelgeç ve yük taşımacılığında mergup katar, Ankara-İstanbul çabuk treninin faaliyete geçmesiyle 2012’den itibaren Ankara ile Kars arasında seferlere başladı.Share: