Sular altında kalacak olan ahır ve ekincilik arazileri için yürüyüş yaptılar

Artvin’dahi baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesi Hasanağa ve Erdemler mahallesi sakinleri geleneklerinin ve yaşam tarzlarının kullanılmamış iskân yerinde dahi devam etmesi amacıyla kaza merkezinde reviş düzenledi. Bozuk kıyafetlerin giyen, mahalle sakinleri, iple odun çekip, taş kırarak seslerin duyurmaya çalıştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı bitmeme fail Yusufeli Barajı inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan ilçe yeni iskân adına taşınmaya hazırlanıyor. Huruç süreci öncesi, Hasanağa ve Erdemler mahallesi ilçede mehabetli aynı kodifikasyon düzenledi. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan iki mahalle sakinleri sular altında kalacak olan ekincilik arazileri ve ahırlarının yeni yerleşim yerinde devam etmesi için ilçe merkezinde yürüyüş dizgi etti.

“Geçmişimizi unutmadık geleceğimizden bile vazgeçmeyeceğiz” ismiyle planlı yürüyüşte mahalle sakinleri çarkıt kıyafetlerini giyerek atalarından mütezayit geleneklerini canlandırlar. Böke boğaların meydan aldığı yürüyüşte, temsili ahcar kırıldı, iple odun çekildi.

Hasanağa mahallesi muhtarı Yüksel Yıldırım burada yaptığı açıklamada, “Geçmişimizi unutmadığımızı geleceğimizden de vaz geçmeyeceğimizi ikna etmek istedik. Bizi bu günlere getiren atalarımızdan küsurat mirasın sular altında kalacağını fakat geleneklerimizin bile yıpranmamış yerimizde devam etmesi kuvve yöneltmek istedik. Bu mesajı bütün Yusufeli’ne bire bir zamanda Ankara’ya isnat etmek istedik” diye niteleyerek konuştu.

Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ise, “Hasanağa mahallesi sakinleri tıpkı seronomi şekilden bir takım taleplerini tabir ettiler. Daha sakat zamanlarda ait olan ayrımsız mızıka değerlerin kültürel özeliklerin namevcut olacağını yeni yerleşim yerinde üstelik bu kültürel değerleri asmak istediler. Adamakıllı bire bir temsille kendilerini anlattılar. Bozuk kıyafetlerini giyerek, cihaz edevatlarını yanlarında bulundurarak yol yaptılar. Bu muvaffakiyetli çalışmadan ekolojik ortam kendilerini kutluyorum inşallah talepleri namına getirilir” ifadelerin kullandı. – ARTVİN

Share: