Lobjanidze: “Depremden önce kamu takıma akıbet mutluğu Atsu yaşattı”

“Asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremleri Hatay’üstelik hareketli Gürcü topçu Saba Lobjanidze, o anları ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Hatayspor’un lige bitmeme etmeyeceğini açıklamasının arkası sıra mevsim sonuna büyüklüğünde VavaCars Fatih Karagümrük’le anlaşan Gürcü topçu, takımın kamp yaptığı Cahillik ve Spor Bakanlığının Riva tesislerinde, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Depremin yaşandığı anı anlatan 28 yaşındaki futbolcu, durumun haddinden fazla zor, felaketin boyutlarının de haddinden fazla şişman olduğunu belirtti. Depremin sabaha cebin olması dolayısıyla ana yıkımın zaman ağardıktan bilahare farkına vardıklarını tabir eden Sabah Yeli Lobjanidze, “Çağ ağardıktan bilahare ana yıkımın ne olduğunu görüyorsunuz. Bilcümle binaların yıkıldığını, hep insanların şişman acılar çektiklerini, ağladıklarını, haddinden fazla üzüldüklerini gözlerimizle gördük. Çok zehir, kelimelerle tanım etmenin çok zor olduğu anlardı.” diyerek konuştu.

“Golü alaşağı etmek Atsu’nun içine doğmuştu. Golü attı, herkesi sevindirdi”

Depremde hayatını kaybeden bando arkadaşı Christian Atsu’nun çokça iyi tıpkısı eş olduğunu anlatan Lobjanidze, şunları söyledi:

“Vadi ortamında ve dışında kimseye en ufak tıpkı hatası, yanlışı olmamıştı. Seçkin ant artı ve neşeliydi. Onu seçkin ahit sunma iyi taraflarıyla hatırlayacağız. Çok balaban tıpkı ağlatı. Deprem olmadan yemeden içmeden 10 saat önceki tıpkısı maçtaydık ve serencam dakikada tıpkısı frikik oldu. Frikikte ben de topun başına bırakmak istedim amma o anda Atsu bana, hissettiğini ve vuruşu yaparsa gol atacağını söyledi. Golü üstelik attı. Aşağılık içine doğmuş. Haddinden Fazla mutluyduk, çokça sevinçliydik. Bu sevinci birlikte yaşadık, galibiyeti gelişigüzel kutladık. Ama maalesef bu golden ve maçtan bilahare hazin olay gerçekleşti. Ona da buradan taziyelerimizi sunmaktan eksantrik elimizden tıpkı molekül gelmiyor.”

Maçın arkası sıra herkesin haddinden fazla mutlu olduğunu söyleyen Gürcü topçu, “Hem Atsu adına hem birlikte mızıka adıma uzanım çok iyiydi. Soyunma odasında galibiyet sevinci yaşadık.” açıklamasını yaptı.

Atsu’nun ülkesinde birçok kişiye müzaheret eden bire bir sporcu olduğunu ve serencam maçta attığı golle çevresindeki herkesi sevindirdiğini yineleyen Lobjanidze, “Benim duygularım bu şekilde toparlanıyor. Herkesi sevindirdi ve o şekilde bu dünyadan göçtü diye niteleyerek tarif edebiliriz. Bu minvalde ongun bire bir insandı.” İfadelerini kullandı.

“Volkan Demirel hemen bando üzere değil kamu kent üzere seferber oldu.”

Christian Atsu’yla tıpkı binada hayatını kaybeden sportif yönetmen Taner Savut’u bile kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını vurgulayan Sabah Yeli Lobjanidze, “Taner Savut üstelik çokça ongun tıpkı insandı. Gelişigüzel antlaşma çok gür hatırlayacağımız birisi. Kimin ne derdi varsa fasletmek için elinden geleni yapardı. Maalesef çok yetişkin tıpkısı insanı kaybettik. Ona bile değinmeden geçemeyiz. Haddinden Fazla yardımsever birisiydi. Bizim bütün dertlerimizi dinleyip çözüme kavuştururdu. Takımla çok ilgiliydi.” şeklinde konuştu.

Depremin arkası sıra tesislere gittiğini ve burada ayrıksı topluluk arkadaşlarıyla aynı araya geldiğini hatırlatan Fatih Karagümrük’ün Gürcü oyuncusu, Hatayspor Maharet Direktörü Yanardağ Demirel’in etkili aynı koca olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Volkan Demirel elden topluluk amacıyla değil tüm şehir amacıyla seferber oldu. Bunu tamamen kalbi ve içten hisleriyle yaptı. Bunu yaşayarak yansıttı. Biz hepimiz kişi güvenliğimizi kabul etmek amacıyla geçmiş tesise gittik, orada toplandık. Ondan sonrasında Adana üzerinden İstanbul’a takımı Volkan hoca getirdi. Bizim güvenliğimizi düşünmesi yadsınamaz. Tesislerde Volkan öğretmen bize hangi kadar güçlü bire bir herif olduğunu da gösterdi. Takımı sunma gücük sürede oradan gevşetmek gibi ayrımsız düşüncesi oldu. Bunu gerçekleştirdi. Görüngü takkadak ve sonrasında haddinden fazla yararlı davrandı.”

“Burada beni istikbal şekilleri, uyarlama sürecimi kısaltacak”

Depremin ardından İstanbul’a geldiklerini, topluluk arkadaşlarının aileleri ve sevdiklerinin yanına başvurmak istediğini anlatan Saba Lobjanidze, kendisinin Hatay’de serbest yaşadığını ve depremin ardından Gürcistan’bile kâin ailesinin yanına gidip orada ahit geçirdiğini belirtti.

Hayatta değme zaman dolgunca şeyler yapılması ve iyilik peşinde olunması gerektiğini dile getiren Lobjanidze, “İyilik yaptığınız zaman sizi dahi iyilikler buluyor. Bu anlamda hayata bakışımda, iyinin peşinde koşturmak anlamında tıpkı mübayenet namevcut. Belki bunları elan üstelik önemli kuzuluk getirip artırarak gidebiliriz. Kötülüklerden birlikte uzak ara vermek geçişsiz. Kafamda öyle yer sarsıntısı öncesi ve sonrası diye ayırdığım radikal tadilat namevcut.” açıklamasında bulundu.

Fatih Karagümrük’e transferinin ardından adaptasyon sürecinin acul olduğunu birlikte belirten Gürcü oyuncu, şunları kaydetti:

“Depremi tek yaşamamışım ve hep buradaymışım hissiyatına kapılıyorum. Bando beni çok bol karşıladı. Çok ferah oyunculardan yerleşmiş faal tıpkısı bando. Haddinden Fazla dolgunca tıpkı beceri ekibi var. Beribenzer zat zarfında haddinden fazla gür bir atmosferi ve bitli birlikteliği olan benzeri takım. Varyemez çalışıyoruz. Türkiye’nin sunma yüce ve dinç takımlarından birisindeyim. Henüz birlikte bol olacağını düşünüyorum. Burada olduğum amacıyla mutluyum. Beni karşılayışları, adaptasyon sürecinin bile henüz gelişmemiş olmasını sağlayacaktır.”

Fatih Karagümrük ile zaman sonuna kadar anlaşan ve bonservisi Hatayspor’de olan Sabah Yeli Lobjanidze, sezon sonunda Hatay’a gabi dönüp dönmemesiyle ilgili soruya “Imdi uzun vadeli planlar yapmıyorum. Fatih Karagümrük’le sezon sonuna kadar sözleşmem var. Burada en iyisini vermek istiyorum. Genişlik iyi performansla devam yazar hayatın hangi getireceğine çağrıştırmak istiyorum. Şu andaki arz koskocaman dikkat toplaşımı alanım bugünden itibaren zaman sonuna büyüklüğünde oynanacak maçlar olacak.” cevabını verdi.

Son kendisine Hatay halkına tasavvur gönderen 28 yaşındaki aktör, sözlerini şöyle tamamladı:

“Genişlik iyisini arzu etmek kabil klişe laflar önemli ama bunun altını doldurup devamını tahsis etmek lazım. Bildirme iyisini dileyip harekete ayrılmak, insanlara yüklenmek geçişsiz. O insanların çektiği acıların şişman çoğunluğu maalesef kameralara, fotoğraflara yansımıyor. Orada çokça daha azgın anlar var, haddinden fazla daha korkunç durumlarda kaldı insanlar. O bölgeyi aynı an olsun yalnız bırakmadan doldurmak geçişsiz. Bunu ilk arzu etmek geçişsiz amma diledikten sonraları icraata dökmek gerekiyor. Kapsam maalesef yansıyanlardan ve sizin gördüklerinizden henüz azgın. Kesintisiz ve sonsuz şekilde yaralar sarılana büyüklüğünde o insanların desteklenmesi gerekiyor.”

Share: