Dr. Ahmet İnal’dan ‘post Covid sendromu’ uyarısı

KAYSERİ Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tababet Fakültesi Farmakoloji Temel Vukuf Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafif seyrettiğini görüyoruz fakat ‘post Covid’ dediğimiz ebat bitmeme edebiliyor. Bu hastalığı okkalı nâkil kişilerde uzuv tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon kabilinden emraz seyrek de olsa görülüyor” dedi.

ERÜ Tababet Fakültesi Farmakoloji Esas Malumat Dalı Akademisyen Dr. Ahmet İnal, koronavirüste hem vaka hem birlikte geberik sayılarının arttığını belirtti. Dr. İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafif seyrettiğini görüyoruz fakat ‘post Covid’ dediğimiz nitelik hala bitmeme edebiliyor. Bu hastalığı korkulu geçiren kişilerde; örgen tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon kabilinden hastalıklar seyrek birlikte olsa görülüyor. Bu çor sonrasında kişilerde antrparantez ilgi eksikliği, sayı düzensizliği ve kronik fütur kabil semptomlarla karşılaşıldığına dair veriler var. Bu yüzden şu zaman koronavirüs geçirenlerin, ‘post Covid sendromu’ndan çekinmelerinde kâr var” dedi.

‘SON DÖNEMDE BOĞAZ AĞRISI HADDINDEN FAZLA PENIS GÖRÜLÜYOR’

Kapalı alanlarda peçe takılmasını dahi öneren ve aşı uyarısı fail Dr. Ahmet İnal, “Şayet telkih tereddüdü hayat dolu insanlar varsa yerli aşımız Turkovac’ı yaptırabilir. Turkovac berenarı kaliteli bire bir telkih. Bu veriler ile dahi kanıtlandı zımnında Turkovac aşımızı da döllenme zamanı mevrut insanlarımızın yaptırmasında kâr olduğunu düşünüyoruz. Akıbet dönemde imdi derbent ağrısı, kırıcı ve kibir akıntısı kabilinden etkiler kalın görülüyor. Bu tıpkı nevi grip ve aynı tıpkısı karine şeklinde görülüyor. Bu hastalık grip ile da karıştırılabiliyor. Bu semptomların 1 haftalık süre içinde azalıp, kaybolduğunu gözlemliyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: