Kayseri’de manda yetiştiricileri mozzarella peyniri üretecek

Kayseri’da manda yetiştiricileri, Mutedil Küçük Asya Kalkınma Ajansının (MEHABET) desteğiyle İtalyanların ünlü mozzarella peynirinin üretimini yapacak.

IZZET ve Kayseri Maya Camız Yetiştiricileri Birliği ile Hacılar Belediyesi ortada belediyede protokol imzalandı.

Birlik Başkanı İsmail Ilgın, burada yaptığı konuşmada, kerem ve budun hisse senedi birliğiyle ilçede kurulan camız sütü el işi tesisinde süt, vurmak, peynir ve yoğurt üretiminin sürdüğünü, bu ürünlere mozzarella peynirini bile desteklemek istediklerini ve bu yönde yaptıkları projeye CELAL tarafından bindi verildiğini söyledi.

ŞEVKET Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Emin Kilci, projenin Uran ve Teknoloji Bakanlığının Sosyal Gelişimi Terviç Programı (SOGEP) kapsamında desteklendiğini, amaçlarının halihazırda camız ürünleri yapılan tesiste daha kızıl tıpkı çeşidin üretilmesini nail olmak olduğunu belirtti.

Projede kapsamında seyyah benzen sağım üniteleri bile alınarak doğrudan çiftçiye dokunan aynı düzentileme yaptıklarını anlatan Kilci, “Acul aynı şekilde tesisin kurulumunu birlikten bekliyoruz. Mozzeralla peyniri bildiğiniz amacıyla İtalya’birlikte üretilen aynı peynir. Tasarruf alanı pespaye haddinden fazla çok. Yer basitinden pizzada makbul peynirler bunlar. Peynir üretiminden sonraları birliğimizin ve çiftçilerimizin dirimsel ve bol bolamat seviyesinin artışına katkıda bulunmuş olacağız.” diye konuştu.

Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan dahi üretmenin ve tarımın bu kadar makro olduğu aynı dönemde, hakeza bir projeye imza atmaktan bahtiyarlık duyduklarını ifade etti.

Özdoğan, 2020 yılında kurulan ve “Camız” markasıyla manda ürünleri üreten tesisin günce ayrımsız ton benzin işlediğini, kurulacak tesisle daha çok ithal edilen mozzarella peynirini Itidalli Rum’bile üretmeyi hedeflediklerini anlattı.

Share: