Yozgat Valisi Polat’ın yamaç otomobili şehit çocuklarının sünnet aracı oldu

Yozgat Valisi Vuzuh Çelik, 25 Mayıs 2012 tarihinde Kayseri’nin Pınarbaşı İlçe Güvenlik Müdürlüğüne düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan ve 14 Haziran 2012’bile otama gördüğü hastanede hayatını kaybeden teknisyen yardımcısı İsmail Sakın’ın oğulları Abidin Görkem ve İsmail Sap Zinhar’ın sünnet düğünü üzere rahatlık aracını tahsis etti.

Polat, erinç aracını “Devletimiz var olsun” ve “Emanetin sakıncasız ellerde şehidim” yazıları, Türk bayrağı ve balonlarla süsleterek, martir ailesinin Kavurgalı köyündeki evine gönderdi.

Sünnet düğününe birlikte katılan Ilbay Çelik, Abidin Ululuk (12) ve İsmail Bay Sakın’ı (10) kutlama ederek bağış verdi.

Polat, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, azamet üzere millet için ezan ve öncü amacıyla birey veren bütün şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere da dobra ömür diledi.

Devletin tamam imkanlarını şehitlerin ermiş ailelerinin emrine verdiklerini tamlayan Polat, “Biz sadece milletimizin, devletimizin bize verdiği görevleri adına getiriyoruz. Bu görevi yaparken üstelik tabiatıyla ki istekle yapıyoruz. Şehitlerimizin emaneti bizim başımızın tacıdır. Yalnız Il kendisine değil, resmi kurumlarımız değil, sivil sosyete kuruluşlarımızın, yekpare milletimizin kafa tacıdır. Bugün üstelik iki yavrumuzun sünnet merasimine geldik. Rabb’im adamakıllı metin, adamakıllı, uzun ömürler versin. İnşallah bütün bu arada damatlıklarını da görürüz.” dedi.

Çelik, rahat aracını jest adına tahsis etmediğini vurgulayarak, “Milletimizin malına, milletimiz biniyor. Biz yalnız burada ayrımsız aracıyız, devletimizin bize verdiği fariza doğrusu milletimize bakım etmektir. Herhangi Bir öz onların emrindedir.” diye niteleyerek konuştu.

Şehidin eşi Umu Zinhar dahi Ilbay Ziyalı Çelik ilkin olmak üzere kendisine destek veren herkese teşekkür etti.

Çocuklarını sünnet ettirmenin fena hâlde tıpkısı ruh olduğunu fakat ekşimsi olduklarını tamlayan Zinhar, “Haddinden Fazla büyük benzeri bahtiyarlık var ama çocuklarımı yetim büyütüyorum. Valimize davetiye götürdüğümde kendisi erinç aracını dernek uzlaştırıcı yapmayı söyledi, kendisine teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Makam aracına binen Abidin Debdebe, İsmail Kişi ve Istek Zinhar, polis güçleri ve cingöz eskortu eşliğinde oluşturulan konvoy ile babası Martir İsmail Zinhar’ın Yozgat Şehitliği’ndeki mezarına gitti.

Duygulu anların yaşandığı şehitlikte Kur’an-ı Cömert okundu, İl Müftüsü Mehabetli Gülden yakarış etti.

Konvoy eşliğinde yapılan site turundan bilahare ayrıntılar köydeki evlerine döndü.

Şehit çocuklarının sünnet düğününe Yozgat Şehremini Izzet Köse, İl Güllabi Komutanı Miralay Halil Başer, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Yozgat Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Gökay Jandarma ve vatandaşlar katıldı.Share: