KASTAMONU – Eş milli boksörlerin başarılarının arkası sıra ülkeler düet kamp için sıraya girdi

Karı Yumruk Oyunu Milli Takımı’nın akıbet dönemdeki başarılarının ardından bir nice devlet, Türk Milli Takımı ile kamp yarmak istiyor.

Tokyo Olimpiyatları’nda Busenaz Sürmeneli’nin değerli, Öpücük Zenginlik Çakıroğlu’nun üstelik gümüş madalya kazanmasının arkası sıra Acun Şampiyonası’nda de 5 zer, 2 tunç madalya ile bando halinde şampiyon olan ve dünyanın yer gani takımı seçilen Kadın Yumruk Oyunu Milli Takımı, başarılarıyla dikkati çekti.

Bu başarıların peşi sıra birçok mutluluk, Türk Milli Takımı ile kamp talebinde bulundu.

Özbekistan’ın kamp talebine olumlu cevap veren milli mızıka, Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonunun Kastamonu’da mevcut Kadıdağı Kamp Merkezi’nde çalışmalarını sürdürüyor.

Özbekistan’ın ardından İrlanda ile üstelik eş kamp yapacak Türk Milli Takımı, ilk teşrin ayında Karadağ’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Koşuk Yiğit: “Daha Çok Türk ekolü var”

Milli bando antrenörü Nazım Yiğit, AA muhabirine, başarılara değme güzeşte periyot yenilerini eklediğini söyledi.

Türkiye’nin familya sahipliğinde düzenlenen Acun Kadınlar Boks Şampiyonası’nda büyük tıpkı sükse elde ettiklerini anlatan Kahraman, “İki Busenaz’dan sonradan Türk boksunu herkes gördü. Takım kendisine dünya şampiyonu olduktan sonraları bunu tescilmiş olduk. Henüz önceki Küba, Rus ekolü vardı, dünyada cümle bu ekolleri çokça beğenirdi. Daha Çok Türk ekolü var.” dedi.

Bu başarıya yankılanmak üzere nazik mücahede ve ceht sarf ettiklerini dile getiren Alp, şunları kaydetti:

“Bu başarının elbette ki iri kısmı sporcularda görülse bile bunun altyapısı, bunun aynı mutfağı var. Neticede bu sporcular yıpranmamış değil, önceden bile vardı ama önceleri hakeza ayrımsız sükse olmamıştı. Demin çok şükür, o uyumu yakaladık. Sporcular bize inandı, tığ de onlara güvendik, inandık. Bu şekilde bu başarıyı sağladık.”

Elde edilen başarıları seyretmek istediklerini vurgulayan Alp, “Bu başarının rast olmadığını yorumlamak istiyoruz. Onun üzere Avrupa Şampiyonası’na tekmil şekilde başvurmak istiyoruz. Orada bile hedefimiz mızıka halinde şampiyon kalkışmak. Avrupa’nın sunu ferah takımı seçilmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başarıların arkası sıra bir nice ülkeden dinlenme kampı teklifi aldıklarına dikkati çeken Kahraman, “Bilcümle ülkeler arzu ediyor, kamp düzenlemek istiyor. Sıraya koyduk. Kendimiz zahir verim alacaksak o sıraya bakarak ülkeleri davet ettik.” diyerek konuştu.

Özbekistan Kadın Boks Milli Takımı Antrenörü Elshod Rasulov ise ikili kampların artağan olduğunun altını çizerek, “Türkiye ile bizim takımımız birbiriyle sınama kazanıyor. Kamp çok sunturlu geçiyor. Moralimiz haddinden fazla gür. Türkiye haddinden fazla bol mızıka.” dedi.Share: